Stājas spēkā bargāki sodi par nelegālas robežas šķērsošanas atbalstīšanu

No šodienas stājušies spēkā Saeimas pieņemtie grozījumi Krimināllikumā, nosakot bargākus sodus par nelegālas robežšķērsošanas atbalstīšanu. Par personas nelikumīgu pārvietošanu pāri valsts robežai palielināta gan minimālā, gan maksimālā piemērojamā sankcija. Par to varēs piemērot brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem, probācijas uzraudzību vai naudas sodu. No likuma izslēgts brīvības atņemšanai alternatīvais sods – sabiedriskais darbs.

Likuma izmaiņas rosināja veikt Saeimas deputāts Edvards Smiltēns, un viņš norāda, ka sodiem jābūt tādiem, kas arī turpmāk novērstu šādu noziegumu izdarīšanu. “Sods ir tik maigs, ka, zinot un runājot ar robežsargiem, ir skaidrs, ka šī samaksa, lai šķērsotu robežu, svārstās no 1000 līdz 12 000 eiro. Sanāk, ka šie cilvēki, kuri organizē un atbalsta, ir vēl plusos. Viņi saņem sodu 6000 eiro, ja viņi ir pārveduši piecus, desmit, piecpadsmit cilvēkus pāri robežai, atbalstījuši ar automašīnu, nodrošinājuši viņu nokļūšanu tālāk, viņi joprojām ir rentabli. Tas ir absurds. Šādā veidā tiesām ir dota iespēja izvērtēt, kā panākt ar tiesas spriedumu situāciju, lai šādi noziegumi neatkārtotos.”

Arī Valsts robežsardzes ieskatā līdz šim piemēroti pārlieku maigi sodi par Baltkrievijas īstenotā hibrīdapdraudējuma atbalstīšanu. 

Jāpiebilst, Saeimas deputāts Edvards Smiltēns kā vienu no būtiskākajām nepieciešamībām uzsver arī robežas aprīkojumu, norādot, ka šobrīd lielu daļu nelegālo robežšķērsotāju nav iespējams fiksēt, tāpēc robežu pēc iespējas ātrāk nepieciešams nostiprināt ar sensoriem, kamerām, ar tehnoloģijām, lai robežsargiem būtu iespēja konstatēt katru pārkāpumu.