Mistika, nakts un vēsture. Interese par Muzeju nakti pieaug

Mistika. Nakts un vēsture .Muzejnieku ieskatā,tie ir iemesli, kuru dēļ divdesmit gados interese par pasākumu “Muzeju nakts” tikai pieaug. Ik gadu to apmeklē ap 250 000 cilvēku. Rītvakar – “Muzeju nakts” jubilejas reizē – bez maksas izzināt, iegūt, pētīt un saprast apmeklētāji varēs 217 kultūrvietās, kā arī dažādās iestādēs.

Pirms divdesmit gadiem ierasto kārtību, ka muzeju durvis apmeklētājiem atvērtas tikai dienā, pārtrauca Latvijā vēl nebijis pasākums “Muzeju nakts”.

Par lielu pārsteigumu muzejniekiem apmeklētāji ar skubu metās baudīt vēl nezināmo. Latvijas Muzeju biedrības valdes priekšsēdētāja Zane Grīnvalde: “Acīmredzot tā mistika. Muzejs, nakts, vēsture, tas piedāvājums spēja saglabāt to interesi. Manuprāt, tas arī ir iemesls, kāpēc tā interese joprojām saglabājas.”

Šobrīd “Muzeja nakts” kļuvusi par ļoti iecienītu pasākumu, ko apmeklē ap 250 000 cilvēku. Ar katru gadu aizvien vairāk muzeju piedāvājumu papildina dažādu iestāžu aicinājumi ielūkoties viņu aizkulisēs un vērtībās. Kā ReTV skaidro Latvijas Muzeju biedrības vadītāja, tas veicina sadarbības tīkla attīstību ar citām institūcijām. Grīnvalde: “Muzejs ir galvenais aktieris, bet tai pašā laikā, paskatījos programmā, citas institūcijas paņem to savu interesanto fokusu. Piemēram, cementa rūpnīca, kas arī piedāvāja apmeklēt muzeja naktī, caur izzinošām nodarbībām pastāstīt, kā rodas cements. Tā jau arī savā ziņā ir šī muzejiskā, vēsturiskā, izglītošanas vērtība.”

Šogad muzeju nakts sakrīt ar Starptautisko muzeju dienu. Tas nozīmē, ka apmeklētāji – vairums gadījumos – bez maksas muzejus varēs apmeklēt ne tikai naktī, bet arī 18. maija dienā. Grīnvalde: “Muzeju dienas tēma ir “Muzeju izglītībai un pētniecībai”, tad muzeju nakts to labi papildina tālāk. Izzināt, iegūt, pētīt un saprast – viss tas, ar ko muzeji strādā. Muzeju naktī mums ir iespēja visu to parādīt daudz plašākā sabiedrībā.”

 Viens no 217 muzejiem un iestādēm, kas rītvakar vērs durvis apmeklētājiem, ir Jelgavas Ģederta Eliasa Vēstures un mākslas muzejs, kurš atrodas vēsturiskajā Academia Petrina ēkā, un ir tikai pašsaprotami, ka muzejnieki lēmuši pievērsties izglītības tēmai. 

 Ģederta Eliasa muzeja nakts moto šoreiz būs – neviens nepiedzimst gudrs, bet par tādu kļūst. Šoreiz šeit varēs ielūkoties gan ļoti senā ābecē un pat pamēģināt to izlasīt, gan pārbaudīt savas latīņu valodas zināšanas.

Muzeju naktī visvairāk durvju – ap astoņdesmit – vērsies Rīgā un Pierīgā, bet vismazāk – 25 Zemgalē.