Dārzkopji mainās ar sēklām

Līvānu novada Centrālajā bibliotēkā atklāts sēklu maiņas punkts. Tajā iedzīvotājiem ir iespēja nodot sev nevajadzīgos augus, stādus un sēklas, kā arī bez maksas izvēlēties sev nepieciešamo no punktā esošā piedāvājuma.

Jau pirmajā dienā sēklu maiņas punktā Līvānu novada Centrālajā bibliotēkā bija vērojama iedzīvotāju aktivitāte, akcijai atvēlētais galds dažu stundu laikā bija pilns ar dārzeņu, pākšaugu un puķu sēklām. Katrs atnestais sēklu maisiņš tiek reģistrēts, tāpat tiek pierakstīti arī paņemtie dārza labumi. Tiek pieņemtas ne tikai sēklas, bet arī augi, gumi, sīpoli un stādi. “Šeit nav strikti noteikts, ka drīkst tikai paņemt un kaut ko pretī uzreiz ielikt. Mēs aicinām cilvēku atnākt tagad, paņemt sēkliņas, izaudzēt šajā sezonā, rudenī atnest jau izauguša auga sēklas – ievāktas no jauna. Nav obligāti tagad atnest kaut ko. To var izdarīt arī rudenī,” saka biedrības “Zero Waste Latvija” IT projektu vadītāja Evija Ozola-Ozoliņa.

Maiņas punkts Līvānos izveidots, sadarbojoties Latvijas Permakultūras biedrībai, organizācijai “Zero Waste Latvija” un Līvānu novada Centrālajai bibliotēkai. Punkts būs pieejams bibliotēkas darba laikā visu pavasari – līdz maija beigām. Jaunsilavu iedzīvotāja Guna: “Mēs tieši tā visi mājās kaut ko savācam, saliekam. Citreiz tas ir ļoti daudz. Ir ļoti labi, ka mēs varam padalīties un iegūt to, kā mums nav. Ļoti brīnišķīgi un svētīgi. Es šobrīd gribētu mājās iesēt fizāli. Nekad neesmu to sējusi, esmu jau nopirkusi tās sēklas. Gribētu arī kumelītes iesēt, parasti pa pļavām lasa, bet es gribētu, lai man dārzā ir. Es vēl paskatīšos, ko vēl šeit piedāvā, kā man nav. Bet vispār gribas ko tādu, lai ir kaut kas interesants, kad tu izej ārā un skaties, kā tas aug, kas tur ienākas.”

Pašu audzētam cita garša – par to pārliecināti arī daudzi līvānieši, kuri pauž prieku par atvērto maiņas punktu. “Man ļoti patīk savus gurķus audzēt, pati arī tos sagatavoju ziemai. Zemenes ļoti garšo. Man ir tāda īpašība, ka es nevienu veikala tomātu un gurķi vispār neēdu visu ziemu. It kā liekas – lēts, nopirktu, bet nelien man iekšā. Liekas, ka tiem nav nemaz tādas garšas. Es labāk paņemu no pagraba savu un apēdu,” saka līvāniete Anita.

Ozola-Ozoliņa: “Galvenais mērķis, kāpēc sēklu maiņa notiek Latvijā, ir saglabāt savus kultūraugus, tos, kas ir piemēroti mūsu Latvijas videi, mūsu Latvijas ēdāju vēlmēm un vēderam, kas ir izturīgi pret tām klimatiskajām pārmaiņām, kas tiek piedzīvotas konkrētajā teritorijā. Īstenībā šī sēklu maiņas brīvprātīgā kustība Latvijā ir ļoti daudzus gadus. Es zinu par vairāk nekā 20 vietām Latvijā, kur ir sēklu vēstneši vai sēklu maiņas koordinatori. Daži no tiem sāk šogad tikai darboties, citi ir jau daudzus gadus.”

Līvānu novadā darbojas divi sēklu maiņas punkti. Viens ir Līvānu novada Centrālajā bibliotēkā, otrs – Rožupes bibliotēkā.