Līdz 12. maijam Jūrmalā norisinās akcija “Spodrības mēnesis”

Jau septīto gadu atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums “CleanR” sadarbībā ar Jūrmalas pašvaldību akcijā “Spodrības mēnesis” aicina pilsētniekus bez maksas atbrīvoties no lielgabarīta, elektrotehnikas, nolietotajām auto riepām un pērnā gada lapām. Tas viss tiek darīts, lai vairāk atkritumu tiktu pārstrādāti un jūrmalnieki varētu ietaupīt. 

“Spodrības mēnesis ir veltīts tam, lai iedzīvotāji atbrīvotu savas mājas un īpašumus no daudz kā lieka. Piemēram, pašvaldība līdzfinansē lielgabarīta akciju, taču “CleanR” nodrošina bezmaksas iespēju nodot arī nevajadzīgo elektrotehniku, jo to vēl var pēc tam pārstrādāt, tāpat iedzīvotāji varēs atbrīvoties no automobiļu riepām un pērnā gada lapām. Tā jūrmalniekiem nebūs jātērē nedz laiks, nedz līdzekļi, lai atbrīvotos no šiem atkritumu veidiem,” stāsta “CleanR” Sadzīves atkritumu departamenta vadītāja Liene Rumpane.

“Spodrības mēnesis” norisinās no 15. aprīļa līdz 12. maijam. Jāņem vērā, ka akcijā drīkst nodot tikai iepriekš nosauktos atkritumu veidus.

“Lielgabarītam nav ierobežojuma, bet ir ierobežojums, kas drīkst atrasties lielgabarītā. Tur nedrīkst būt bīstamie atkritumi un būvgruži. Šajā ziņā iedzīvotāji katru gadu diemžēl grēko, sevišķi attiecībā uz šīferi. Arī citas līdzīgas bīstamas lietas nedrīkst atrasties atkritumos. Starp lapām nedrīkst būt lieli zari, koka gabali un būvgruži. Maisos ir jābūt tikai pērnā gada lapām, vienīgais, varbūt kādam jau būs pļautā zālīte, to drīkst piejaukt klāt. Divos noteiktos punktos no katra iedzīvotāja tiks pieņemtas četras auto riepas jeb viens pilns riepu komplekts,” skaidro Rumpane.

Jūrmalas pašvaldības organizētā akcija ir patiešām lieliska iespēja jūrmalniekiem atbrīvoties no liekajām mantām sev un videi draudzīgā veidā. “Visus atkritumus, kurus mēs savācam akcijā, nododam pārstrādei – tas ir arī akcijas mērķis. Riepas un elektrotehnika simtprocentīgi tiek nodota pārstrādei, lai šie priekšmeti iegūtu otru dzīvi. Lielgabarīta atkritumi tiek šķiroti, un tā daļa, kas nav pārstrādājama vai nododama pārstrādei, tiek noglabāta poligonā. Piemēram, mēbeļu mīkstās daļas, kas tiešām nav paredzētas vai nav otrreizējai pārstrādei derīgas. Tās lietas, kas ir derīgas, – metāls, koksne –, arī nonāk pārstrādē un iegūst otru dzīvi, attiecīgi samazinot to atkritumu apjomu, kas nonāk vidē vai poligonā noglabāšanai.”

Uzņēmums “CleanR” atgādina, ka atkritumu šķirošana un nodošana jūrmalniekiem ir pieejama visu gadu. “Akcija nav vienīgais brīdis, kad šķirot atkritumus, jo tos var nodot tiem paredzētās vietās arī citā laikā. Tiesa, jāņem vērā, ka lielgabarīta nodošana būs par maksu un elektrotehnika noteikti ir jānodod vienīgajā šķirošanas laukumā –Jūrmalā – Ventspils šosejā 61. Informācija par darba laiku ir pieejama “CleanR” tīmekļa vietnē. Tuvākā gada laikā Jūrmalā būs vēl viens šāds laukums,” informē “CleanR” Sadzīves atkritumu departamenta vadītāja.  

“Spodrības mēnesis” nav vienīgā akcija, kurā jūrmalniekiem ir iespēja atbrīvoties no noteiktiem atkritumu veidiem bez maksas. Katru rudeni tiek rīkota lapu nodošanas akcija, periodiski notiek arī Tīrmājas dienas, kad var atbrīvoties no liekā tekstila un arī elektrotehnikas. Tāpēc jūrmalnieki ir aicināti sekot līdzi uzņēmuma un pašvaldības informācijai mājaslapās un sociālo mediju kontos. 


UZZIŅAI! 

Jūrmalā atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus arī turpmākos septiņus gadus turpinās sniegt “CleanR”. Atbilstoši pašvaldības iepirkumam ir būtiski pieaugušas prasības apsaimniekotājam nodrošināt jaunus papildu pakalpojumus. Tas tiešā veidā ietekmē tarifu, taču vienlaikus sniegs ieguvumus pilsētai un tās iedzīvotājiem – tīrāka vide, klusāks transports un plašākas iespējas šķirot, piemēram, privātmāju īpašniekiem ir iespēja bez nomas maksas pieprasīt dalīti šķiroto atkritumu konteinerus. 

Atkritumu apsaimniekotājam Jūrmalā jāizbūvē vēl viens šķirošanas laukums un pazemes konteineru laukumi, jāiegādājas speciāla krāsojuma pludmales konteineri, jāievieš bīstamo atkritumu šķirošanas sistēma, jānodrošina tekstila šķirošana, kā arī zemo emisiju transports atkritumu izvešanai, vienlaikus arī izbūvējot infrastruktūru tā uzpildīšanai. 

Jūrmala ir vienīgā pašvaldība Latvijā, kuras iedzīvotāji maksā par faktiski radīto atkritumu apjomu jeb svaru. Tātad – jo vairāk šķiro, jo mazāk jāmaksā par nešķiroto sadzīves atkritumu izvešanu. Šķirojot rēķinu var samazināt pat par 30 procentiem.