VDD rosina apsūdzēt prokremlisko aktīvistu Lindermanu par Krievijas noziegumu atbalstīšanu

Valsts drošības dienests (VDD) pagājušajā nedēļā rosinājis prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret prokremlisko aktīvistu Vladimiru Lindermanu par Krievijas izvērstā agresīvā kara Ukrainā mērķtiecīgu attaisnošanu un slavināšanu, kā arī centieniem provocēt naidu un nesaticību starp dažādu tautību iedzīvotājiem Latvijas sabiedrībā, noskaidroja aģentūra LETA.

Neminot personas vārdu, VDD aģentūru LETA informēja, ka dienests kriminālprocesu sāka šogad 7.jūnijā saskaņā ar Krimināllikuma pantu par noziegumu pret mieru un kara noziegumu slavināšanu un attaisnošanu.

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā VDD konstatēja, ka persona interneta vidē brīvi pieejamās platformās neierobežotam personu lokam mērķtiecīgi un sistemātiski izplata Kremļa interesēm atbilstošus vēstījumus, attaisnojot Krievijas izvērsto militāro agresiju pret Ukrainu un tās iedzīvotājiem.

Izmeklēšanas gaitā VDD atklāja, ka personas aktivitātes interneta vidē ir bijušas vērstas arī uz naida un nesaticības izraisīšanu starp dažādas nacionālās piederības iedzīvotāju grupām, proti, latviešiem, krieviem un ukraiņiem. VDD vērtējumā personas nolūks bija atbilstoši Krievijas ārpolitikas interesēm nepieļaut minēto sabiedrības grupu mierīgu līdzāspastāvēšanu un Latvijas sabiedrības saliedēšanos.

Ņemot vērā minēto, personu tika nolemts atzīt par aizdomās turēto arī par darbību, kas vērsta uz nacionālā naida vai nesaticības izraisīšanu.

Veicot izmeklēšanu, VDD konstatēja vairākus desmitus šīs personas publikāciju, kuru saturā konstatējamas minēto noziedzīgo nodarījumu pazīmes. Persona veidojusi gan rakstveida publikācijas, gan videomateriālus, kuru saturs ir vērsts pret Latvijas nacionālās drošības interesēm. Minētais saturs publicēts gan sociālās tīklošanās platformās, gan Krievijas finansētās interneta vietnēs.

Izmeklēšanas gaitā noskaidrots, ka persona par Kremļa interesēm atbilstoša satura veidošanu saņēmusi finansiālu atlīdzību.

Kopš Krievijas bruņoto spēku iebrukuma Ukrainā VDD kopumā ir uzsācis 26 kriminālprocesus un no Valsts policijas pārņēmis četrus kriminālprocesus saistībā ar aktivitātēm Krievijas agresijas un interešu atbalstam.

Kriminālprocesi sākti uz aizdomu pamata par dažādiem noziedzīgiem nodarījumiem: Krievijas īstenoto kara noziegumu publisku attaisnošanu un slavināšanu, darbībām, kas vērstas uz nacionālā naida vai nesaticības izraisīšanu pret latviešiem un ukraiņiem, atbalsta sniegšanu finanšu līdzekļu un citas mantas vākšanā karadarbībā Ukrainā iesaistītajiem Krievijas karavīriem, pret Latviju vērstu darbību un palīdzības sniegšanu ārvalstij pret Latviju vērstā darbībā.

Septiņos no minētajiem kriminālprocesiem VDD pirmstiesas izmeklēšanu ir noslēdzis un nosūtījis izmeklēšanas gaitā iegūtos materiālus prokuratūrai, rosinot pret aizdomās turētajām personām sākt kriminālvajāšanu. Savukārt kriminālprocesos, kuros izmeklēšana turpinās, pašlaik 15 personām ir piemērots aizdomās turētā statuss, bet septiņām personām – personas, pret kuru sākts kriminālprocess, statuss.

Jau ziņots, ka tiesa jūnijā Lindermanam bija piemērojusi apcietinājumu, bet nesen tas mainīts pret 6000 eiro lielu drošības naudu.

VDD noteicis arī papildu ierobežojumus - tikšanās un sarakstes liegumu ar dažādām personām, izņēmums vien esot aizstāvis.

Lindermans tika aizturēts arī iepriekš. 2018.gadā viņu aizturēja saistībā ar Latvijas Krievu savienības (LKS) rīkoto sapulci pret pakāpenisku pāreju uz latviešu mācību valodu vispārējās izglītības iestādēs. Kriminālprocess tika sākts, "lai novērstu iespējamu mēģinājumu šķietami leģitīmu darbību aizsegā veikt prettiesiskas darbības vai sasniegt prettiesisku mērķi, kā arī ievērojot apstākli, ka Valsts drošības dienests (VDD) iegūtās ziņas iespējams pārbaudīt tikai ar kriminālprocesa līdzekļiem un metodēm".

Vēlāk kriminālprocess tika izbeigts, bet, ņemot vērā Lindermana prokremlisko nostāju, viņš vairākus gadus atrodas drošības dienestu redzeslokā.


 

 Foto: Sintija Zandersone/LETA