Rojas pagasts grib izstāties no Talsu novada

Šobrīd neapmierinātību ar administratīvi teritoriālo reformu izrāda vairāki novadi, nu tam pievienojas arī Rojas pagasts Talsu novadā, kas atkal grib būt neatkarīgs Rojas novads. Vietējie iedzīvotāji šobrīd ļoti saaktivizējušies un iekustinājuši vairākus jautājumus – ne tikai par atdalīšanos, bet vāc arī parakstus par ceļa sakārtošanu.

Punktu neapmierinātībai pielika pērn rudenī salauztais gājēju tilts. Vietējie uzskata, ka agrākajā Rojas novadā, kad vadība bija tuvāk nekā tagad Talsu novadā, tas noteikti jau būtu salabots. Bet šobrīd Talsi saspringtā finansiālā situācijā, kas cerības uz tiltiņa salabošanu attālina vēl vairāk. “Protams, ka tur galvenokārt jādomā par ne jau tiem, kas braukā ar mašīnām apkārt, bet jādomā par to, ka daudzdzīvokļu mājās dzīvo ļoti daudz gados cienījamu cilvēku, viņiem nokļūt līdz veikaliem… Tas nozīmē, ka viņiem jāmēro diezgan pamatīgs līkums cauri centram. Pie tam bez gājēju ietvēm,” saka Zane Vaivode, Rojas pagasta iedzīvotāja.

Otrs sāpju bērns ir ceļš no Rojas uz Talsiem, kas ļoti sliktā stāvoklī, taču administratīvi teritoriālajā reformā ceļus uz novadu centriem solīja sakārtot. Nākamgad tā remontam bija jānoslēdzas, bet tas pat nav īsti sācies. “Projekts jau tika sākts izstrādāt 2021. gada beigās. Cilvēki visi nomierinājās – o, tiešām procesiem jābūt tādiem, kādiem tiem jābūt, jāpagaida, bet nu ir pienācis 2024. gads. Cik mums ir informācija, šī finansējuma nav. Un projekta izstrāde arī uz šo brīdi tikai ir stadijā, ka izstrādās. Un tad visu laiku mums tiek solīts. Es domāju, ka politiķiem ir jānes kaut kāda atbildība par to, ko viņi sola,” saka Jānis Kalniņš, Rojas pagasta iedzīvotājs.

Dažu nedēļu laikā ap 50 aktīvo rojnieku sanākuši kopā jau vairākas reizes, viena no tām arī šonedēļ, lai jautājumus virzītu uz priekšu. Tikmēr pirms dažām dienām, viesojoties Talsos, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa norādīja, ka pēc novadu reformas pagājuši vien trīs gadi, kas pārāk īss laiks. “Es domāju, ka jāpaiet vismaz četriem gadiem – vienam sasaukumam. Līdz ar to mūsu un arī mans aicinājums, tajā skaitā Rojas iedzīvotājiem, mācīties sastrādāties, strādāt kopā sadarboties, meklēt tās iespējas, kas ir pozitīvas no apvienošanās, izmantot tās, strādāt kopā. Mēs no ministrijas puses šobrīd neplānojam pārzīmēt Latvijas karti.”

Rojnieki uzrakstījuši atklātas vēstules ministrijām, Talsu novada domei, “Latvijas Valsts ceļiem”, dažu dienu laikā savākuši vairāk nekā 1500 balsu iniciatīvu platformā “Manabalss.lv”. Un šobrīd plānots publiski paust savu viedokli 30. aprīlī, veidojot braucienu.