Latvijas policija ir pati skaistākā Eiropā

Valsts policijā vidēji trūkst 25% darbinieku. Darbinieku trūkums ir problēma jau gadiem. Lai ieinteresētu jauniešus apgūt policista profesiju, ik gadu Valsts policijas koledža rīko Atvērto durvju dienu. 

Pagājušajā gadā Valsts policijas koledžā tika uzņemti 135 jaunieši. Tiesa gan – ne visi jaunieši, kuri mācības uzsāk, tās arī pabeidz. Nupat Valsts policijas koledža atkal aicināja pie sevis jauniešus, dodot iespēju ielūkoties policistu ikdienas darbā un saprast, vai viņi ar šo profesiju vēlas saistīt savu nākotni. 

Pēc Eiropas Savienības biroja “Eurostat” datiem, Latvijā ir aptuveni 233 policisti uz 100 000 iedzīvotāju, kas ir viens no zemākajiem rādītājiem Eiropā, norādīts Valsts policijas pārskatā par 2023. gadu. Interese par policijas darbu ir liela, ko pierāda tas, ka Atvērto durvju dienas Valsts policijas koledžā apmeklēja aptuveni 150 jaunieši. Viņi norāda, ka nākotnē vēlētos strādāt policijā. Valsts policijas koledžas atvērto durvju dienas apmeklētājs Artis: “Man ļoti patīk policijas darbs. Ja ir tāda iespēja apmeklēt atvērto durvju dienu, es viņu izmantoju. Atnācu apskatīt, kas ietilpst policijā, ko viņi attēlo, ko šī struktūrvienība dara mūsu labā.”

Valsts policijas koledžas atvērto durvju dienas apmeklētājs Evelīna: “Man no bērnības bija sapnis kļūt par policistu. Bija iespēja atnākt uz atvērto durvju dienu, paskatīties, ko policisti dara, kāda ir viņu ikdiena. Bija interesanti atnākt, pēc 12. klases ir plānots nākt mācīties par kadetu.”

Valsts policijas koledžas studentes stāsta, ka mācības šeit ir interesantas un dinamiskas. Papildus mācībām ir iespēja uzlabot fizisko izturību, kas lieti noder policijas darbā. Tāpat ir iespēja papildināt zināšanas no pasniedzējiem ar lielu pieredzi policijas darbā. Pašām studentēm ir savs stāsts, kā viņas ir nokļuvušas Valsts policijas koledžā. “Es teiktu, ka es laika gaitā guvu iedvesmu. Pēc profesionālās vidusskolas bija doma nākt, bet trīs gadus pastrādāju, sapratu, ka īsti negribu mācīties, bet tomēr izlēmu par labu Valsts policijas koledžai. Vienmēr būs nodrošināta darba vieta, sociālās garantijas, nodrošināta nākotne,” saka Valsts policijas koledžas studente Annija Dāboliņa.

Valsts policijas koledžas studente Samanta Turka: “Man ģimenē ir vairāki radinieki, kas ir strādājuši policijā. Redzot viņu ikdienu un ko viņi ir stāstījuši par savu darbu, man tas likās interesanti. Protams, tās iespējas un garantijas, ko nodrošina profesija. Tas bija liels plusiņš, lai izvēlētos šeit studēt.”

Novērojumi liecina, ka savu nākotni ar darbu Valsts policijā, arvien vairāk izvēlas saistīt tieši sievietes. To apstiprina arī Valsts policijas koledžas direktors Dmitrijs Homenko. Viņš saka, ka skaidrojams tam pavisam vienkāršs. “Mēs par to tikai priecājamies. Varam apgalvot, ka Latvijas policija ir pati skaistākā policija Eiropā. Dāmu īpatsvars ir lielāks, nekā tas ir vidēji Eiropā. Bet man tas ir izskaidrojams ar loģisku faktu, ka mūsdienās policijas darbiniekam ne vienmēr ir jārīkojas ar fizisku spēku, ne vienmēr fiziskais pārākums ir nepieciešams. Ir daudz viedo tehnoloģiju, speclīdzekļu. Nav starpības, kurš cilvēks nospiež pogu.” 

Runājot par atalgojumu studiju laikā, Homenko skaidro, ka studijas ir labi apmaksātas, lai jauniešiem nebūtu jāmeklē vēl kāds papildus peļņas avots. “Es apņemšos apgalvot, ka studijas Valsts policijas koledžā ir otras vislabāk atalgotās valstī. Pēc studijām Nacionālajos bruņotajos spēkos. Bet šeit ir jautājums par to, ka ārējā drošība nevar pastāvēt bez iekšējās drošības. Šajā gadījumā gribētu pasvītrot, ka Iekšlietu ministrija pēdējos gados ir darījusi daudz, lai rūpētos par kadetu nodrošinājumu. Iestājoties Valsts policijas koledžā, kadeti ir dienestā. Viņi saņem minimālo mēnešalgu, vēl klāt saņem piemaksas par sekmēm.”

Plānots, ka Valsts policijas koledža rīkos arī tiešsaistes atvērto durvju dienas. Tās laikā jaunieši no attālākiem reģioniem varēs uzdot sev interesējošos jautājumus policijas pārstāvjiem.