Palīdzi dakterim klaunam būt tur, kur viņu gaida

Dakteru klaunu darbs slimnīcās nav vienreizējs pasākums, tas ir smalks ikdienas darbs, kas prasa lielu atdevi un emocionālo noturību. Tā mērķis ir palīdzēt bērniem un vecākiem pārvarēt sāpes un bailes, atgūt spēkus, lai slimību uzveiktu. Šobrīd norit labdarības akcija “Palīdzi dakterim klaunam būt tur, kur viņu gaida!”, kurā iedzīvotāji aicināti iegādāties sarkanos klaunu degunus, tādā veidā ziedojot biedrībai, lai viņu darbs slimnīcās turpinātos.

Šobrīd dakteri klauni aktīvi darbojas septiņās slimnīcās: Rīgā, Valmierā, Cēsīs, Daugavpilī, Rēzeknē, Liepājā un Ventspilī. Vidzemes slimnīca Valmierā ir viena no pirmajām reģionā, kur biedrība savu darbību uzsāka. Tur klauni iepriecina ne vien jaunos pacientus, bet arī vecākus un personālu. Šobrīd slimnīcā uz maiņām darbojas četri dakteri klauni. “Iepriecināt tas varbūt pat nav, man liekas, labākais raksturojošais vārds. Man šķiet, ka vienkārši pamainīt vidi un tādu pārsteiguma efektu. Jo ne vienmēr u mums tur ir smieklīgi un baigi jautri. Reizēm svarīgi arī to negatīvo emociju palīdzēt, izlādēt,” saka Ilze Zariņa un Aigars Apinis (dakteris klauns Babulis un dakteris klauns Čaukš).

Dakteri klauni darbojas pāros. Vidzemes slimnīcas bērnu nodaļā tie pacientus apciemo vienu līdz divas reizes nedēļā. Dakteri klauni stāsta, dažkārt iepriecina pacientus arī citās slimnīcas telpās. Ilze Zariņa un Aigars Apinis: “Mēs sākam ar bērnu nodaļu. Ja tur ir maz bērnu, tad dodamies arī gaiteņos, uz rehabilitāciju, apskatāmies visur citur, kur notiek kaut kāda darbība. Bērnus var satikt ne tikai bērnu nodaļā, ir arī citās nodaļās, uzņemšanā, reģistratūrā, poliklīnikā.”

Lai arī slimnīcu pamatdarbs ir veikt nepieciešamās ārstniecības procedūras, ārstēšanās laikā pacientiem svarīgs ir arī viņu psihoemocionālais stāvoklis. Vidzemes slimnīcā stāsta, dakteru klaunu klātbūtne varētu būt biežāka, jo, ārstējoties slimnīcā, ne visi jaunie pacienti tos satiek.  Vidzemes slimnīcas Sabiedrisko attiecību speciāliste Agnija Upīte: “Tas var motivēt un uzlabot ārsniecības procesa norisi. Protams, citas manipulācijas ir sāpīgas, varbūt bērniņam arī nepatīkams. Esot Dr. Klauniem, atrodoties nodaļā un ar viņiem darbojoties, tas process ir, iespējams, mierīgāks un bērnam emocionāli vieglāk pārvarams.”

Ilze Zariņa un Aigars Apinis: “Bērnam ir jāiet uz procedūru, jādara tas, jādzer zāles, tagad jāguļ, tagad jāiet tur. Un viņam nav tādas brīvības, un tad klauns ir tas, kurš viņam dod šo iespēju vadīt. Un, man liekas, tā ir tāda darbība, ko mēs šeit ienesam.”

Lai dakteri klauni turpinātu darboties Latvijas slimnīcās un palīdzētu sniegt atbalstu bērniem atveseļošanās procesā, labdarības akcijas laikā iespējams ziedot, veikalos “Rimi” iegādājoties sarkanos klauna degunus.