Rīta stundai zelts ir mutē. Ar rituālu pie jūras sagaida pavasari

Šodien ir Lielā diena jeb pavasara saulgrieži – brīdis, kad tumsa un gaisma ir līdzsvarā jeb diena un nakts vienādā garumā. Tieši saulei ir arī viena no galvenajām nozīmēm šajā dienā, tāpēc, lai to sagaidītu uzlecam, šorīt vairāk nekā 30 interesentu Talsu novadā pulcējās Kaltenes pludmalē.

Astronomiskais pavasaris sākās šorīt plkst. 5.06 – brīdī, kad šī rīta pasākuma dalībnieki vēl bija ceļā vai tuvāk dzīvojošie pat nebija modušies. Ierodoties Kaltenes pludmalē, vēl tumšs, saulei jālec brīdi pirms pusseptiņiem no rīta. “Un redzat – pamalīte paliek arvien gaišāka un burvīgāka. Ja tā saule būs skopa un neparādīsies, mēs nepārdzīvosim. Mums būs mazs ugunskuriņš, varēsim mazliet sasildīties un domāt, ka saulīte jau tāpat tur augšā ir,” saka dziedošā pusduča “Sabiles ogas” vadītāja Līksma Petrovica.

Pavasara saulgrieži jeb Lielā diena ir laiks, kad jāsmeļ dabas enerģija un jāseko simboliem tajā. Lai gan reizē ar sauli mosties vajadzētu ik rītu, ne vienmēr tas izdodas, bet Lielās dienas rītam cita motivācija. Kaltenes bibliotēkas vadītāja Anete Brāle: “No sākuma ir ļoti grūti tumsā izbraukt no Talsiem, bet tad, kad atbrauc un ieraugi jūru, saulīti, gaišāks paliek, tad uzreiz saproti, jā, rīta stundai tiešām zelts ir mutē. Un arī darbi, kas rīta stundās izdarīti, ir daudz svētīgāki par tiem, kas pēcpusdienā darīti.”

Gaidot sauli jūrā uzlecam, bija jāskatās caur zīda lakatiem. Lielās dienas ticējumi un rituāli veltīti pārticībai, veselībai un skaistumam. Dzērvenes vaigu sārtumam, sejas mazgāšana pret rītiem tekošā ūdenī.

Pavasara saulgriežu simbols ir ola, apzīmējot saules gaismu, jaunu dzīvību un pilnību. Šoreiz čaumalas tiks vietējām Kaltenes lauku vistām.

Nekas neesot nokavēts – arī tie, kuri šorīt līdz ar sauli nepiecēlās, lai būtu svētība, visu vēl var paspēt izdarīt. Kaut vai kristīgajās Lieldienās, kas būs nākamās nedēļas beigās.



Foto: Edgars Lācis