Pēc pikantā video publiskošanas Jelgavas novadā saasinājušies strīdi

Jelgavas novada domē jau gandrīz nedēļu kā asas bultas starp domes priekšsēdētāju un izpilddirektori lido pārmetumi. Domstarpības esot bijušas arī iepriekš, bet pēc budžeta komisijas sēdes video publiskošanas, kurā domes priekšsēdētājs līdztekus komisijas vadīšanai pievērsies kādas sievietes kājām, situācija krietni saasinājusies. Viena puse vēlas panākt priekšsēdētāja, bet otra – izpilddirektores atbrīvošanu no amata. Šodien domes sēdē par jautājuma par priekšsēdētāja atbrīvošanu no amata iekļaušanu darba kārtībā “par” balsoja deviņi deputāti, “pret” – pieci, bet atturējās četri deputāti.

Šorīt Jelgavas novada domes deputāti pulcējās uz kārtējo domes sēdi. Karstas diskusijas gan raisījās par priekšsēdētāja vietnieces priekšlikumu kā pirmo sēdes darba kārtībā iekļaut jautājumu par priekšsēdētāja atbrīvošanu. Jelgavas novada domes deputāts Andris Ozoliņš: “Šajā situācijā domes vadītājs ir rīkojies neētiski, bet arī pašvaldības izpildvara ir rīkojusies tikpat neētiski, nopludinot šo video publiskajos tīklos. Tie ir zābaki no viena pāra.”

Pirms sešām dienām atklātībā nonāca 13. marta budžeta komisijas tiešsaistes video, kurā domes priekšsēdētājs līdztekus komisijas vadīšanai pievērsies kādas sievietes kājām. Sēdē paredzētie jautājumi esot izskatīti, neraugoties uz priekšsēdētāja blakus darbībām, tomēr tas neesot pieņemami. Pēc administrācijas darbinieku celtās trauksmes izpilddirektore aicinājusi deputātus vērtēt priekšsēdētāja rīcību. Nākamajā dienā domē iesniegts septiņu deputātu parakstīts iesniegums. Jelgavas novada domes deputāts Dainis Liepiņš: “Tad arī bija tā pirmā saruna, lai vai kas tur būtu un kas ir šī trešā persona, kura pēc būtības piedalījās budžeta komisijas sēdē, tas nav savienojami. Pat ja tā ir kaut kāda kļūda un neveiksme, izmantojot video iekārtas, bija paredzams, ka tas radīs neveselīgu ažiotāžu ap mūsu novadu, tāpēc uzreiz bija piedāvājums godpilni atkāpties no šī amata, bet tas netika pieņemts.”

Tā vietā priekšsēdētājs sociālajās vietnēs un medijos pauda pārmetumus izpilddirektorei par sistemātiskiem pārkāpumiem, patvaļīgi rīkojoties ar pašvaldībai piederošo mantu, gan iejaukšanos SIA “Zemgales veselības centrs” kapitāldaļu turētāja pārstāvja darbā, gan par nepareizi aprēķinātu tarifu apstiprināšanu Jelgavas novada KU pagājušā gadā. Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Madars Lasmanis: “Izpilddirektores rīcība manā skatījumā ir pret pašvaldības interesēm. Ja šī brīža situācijā skatāmies pasaules tendencēs, ir kara stāvoklis, izpilddirektores regulāra rīcība pret pašvaldības interesēm liek bažīties, vai izpilddirektore ir lojāla mūsu valstij.”

KNAB apstiprinājis, ka 8. martā ir sākta resoriskā pārbaude par iespējamu pašvaldības mantas izmantošanu privātām vajadzībām un ka tur figurē izpilddirektore. 

Jautājumu par dienesta auto izmantošanu KNAB skatīja arī pagājušajā gadā, tomēr tad izpilddirektore no darba netika atbrīvota, bet šoreiz , dienu pēc video parādīšanās publiskajā telpā iesniegts lēmumprojekts par izpilddirektores atbrīvošanu no amata. Lasmanis: “Protams, ka toreiz politiski bija ļoti svarīgi sagalabāt izpilddirektori savā amatā. Protams, ka dome tāpēc nekādas tālākas darbības nepieņēma un neizvirzija tālākas pretenzijas izpilddirektorei. Šobrīd, kā jūs redzat, politiskā situācija ir citādāka.”

Izpilddirektore pašreiz atrodas uz slimības lapas, bet savā paziņojumā medijiem priekšsēdētāja izteiktos pārmetumus noraida. “Uzskatu, ka ar savu sagatavoto lēmuma projektu priekšsēdētājs demonstrē savas varas autoritatīvo rīcību, klaju manis apmelošanu un manas cieņas un goda aizskaršanu,” saka Jelgavas novada pašvaldības izpilddirektore Līga Lonerte.

Pretējā virzienā tiek raidīti pārmetumi par mobingu un bosingu, ar ko esot saskārušās vairākas domes administrācijas darbinieces. Vienu iesniegumu saņēmis arī Tiesībsarga birojs. Jelgavas novada domes priekšsēdētāja vietniece Ilze Vītola: “Darbinieki ir arī mani mutiski informējuši par to, ka no domes priekšsēdētāja ir saņemti dažādi pārmetumi, kas, iespējams, būtu klasificējami kā mobings vai bosings. Tāda informācija ir manā rīcībā.”

Jelgavas novada domes deputāts Oskars Cīrulis: “Tās ir savstarpējās viņu attiecības. Es kā deputāts, kurš katru dienu nav domē, nevaru pateikt, vai tur abām pusēm nav kādas taisnības.”

 Šodien domes sēdē jautājums par priekšsēdētāja atbrīvošanu dienaskārtībā netika iekļauts, jo par to balsoja tikai deviņi deputāti. Plānots, ka par priekšsēdētāja atbrīvošanu deputāti lems 3. aprīlī ārkārtas domes sēdē.