Tikai ne manā pagalmā. Bauskā iebilst pret nomas elektroskrejriteņiem

Nedrošība uz ietvēm, skrejriteņu novietošana vietās, kur tie traucē citiem. Tās ir biežākās iedzīvotāju sūdzības no pilsētām kur pieejami nomas elektroskrejriteņi. Šādas nēertības sev nevēloties arī baušķenieki, tāpēc aptaujā nobalsojuši pret nomas skrejriteņu ienākšanu pilsētā. Uzņēmuma “Bolt” pārstāvis ReTV skaidro, ka pret pārkāpumiem cīnoties gan ar sensoru, gan mākslīgā intelekta palīdzību, 19 citās pilsētās noslēgtie līgumi esot uzskatāmi par veiksmīgiem.

Līdz ar pavasara atnākšanu ielās atkal parādījušies elektroskrejriteņi. Pašreiz ielās mikromobilitātes braucamrīku gan vēl ir samērā maz. To vadītāji noteikumus ievēro. Siltajās dienās gan nereti uz skrejriteņa pārvietojas vairāk cilvēku nekā atļauts, tie dažkārt tiek novietoti tiem neparedzētās vietās. Uzņēmumā “Bolt”, kas ir viens no lielākajiem skrejriteņu iznomātājiem, teic, ka ar pārkāpumiem cīnoties ar mākslīgā intelekta palīdzību. “Šogad esam ieviesuši sistēmu, kas reālajā laikā ar mākslīgā intelekta palīdzību izanalizē fotofiksāciju, ko veic lietotājs brauciena beigās. Mēs strādājam pie mākslīgā intelekta precizitātes attīstīšanas,” saka uzņēmuma “Bolt” vecākais skrejriteņu operāciju speciālists Latvijā Valts Marga.

Tāpat – attālināti nosakot, vai uz skrejriteņa brauc tikai viens cilvēks. Marga: “Mākslīgais intelekts atpazīst, bet tas vairāk notiek ar sensoru palīdzību, kad izvērtējam svara pieaugumu. Pēc pirmās reizes lietotājs saņem informatīvus materiālus, ka mēs to redzam, bet, ja tas atkārtojas, varam nonākt arī līdz beztermiņa bloķēšanai.”

Pašreiz “Bolt'” elektroskrejriteņi pieejami 19 pilsētās, tomēr Bauskā arī turpmāk būs sastopami tikai privātie elektroskrejriteņi. Bauskas novada dome, pamatojoties uz iedzīvotāju aptauju, kurā piedalījušies 165 respondenti, no kuriem 76 atbalstīja nomas skrejriteņu ienākšanu pilsētā, bet 89 bija pret to, pieņēma lēmumu sadarbības līgumu ar uzņēmumu neslēgt. Arī ReTV Bauskas ielās satiktie cilvēki lielākoties bija pret daudzu skrejriteņu parādīšanos pilsētā.

Jāteic gan, ka neilgu brīdi elektrisko skrejriteņu nomu pirms pāris gadiem mēģināja piedāvāt cita firma. Toreizējais tās pārstāvis Bauskā Ansis Bogustovs ReTV stāsta, ka nācies saskarties ar vandalismu. Visticamāk, vēl šodien Mūsas dibenā esot kāds noslīcināts skrejritenis. “Bauska diemžēl tuvākajā laikā pati cietīs no savas nepārdomātības. Proti, tikai ne manā pagalmā. Tikai ne mums skrejriteņus. Kā tad tie cilvēki turpinās dzīvot Bauskā un braukt ar “Rail Baltica” uz darbu Rīgā? Kā tad viņi veiks to pēdējo jūdzi saskaņā ar vides aizsardzību?”

Uzņēmumā “Bolt” gan skaidro, ka, neraugoties uz domes pašreizējo lēmumu, uzņēmums no sadarbības neatteikšoties, ja viedoklis tikšot mainīts.