Pandēmija atstājusi būtisku ietekmi uz dejotāju tehnisko izpildījumu; dejotprieks nav zudis

Sākusies Dziesmu svētku deju lieluzveduma “Mūžīgais dzinējs” repertuāra pārbaude. Deju lieluzveduma mākslinieciskais vadītājs, horeogrāfs Jānis Purviņš, noskatoties Kurzemes dejotāju priekšnesumu, secinājis, ka pandēmijas laiks atstājis būtisku ietekmi uz deju tehnisko kvalitāti, bet dejotprieks, kas esot galvenais priekšnoteikums, lai Dziesmu un deju svētki notiktu, neesot zudis. XXVII Vispārējie latviešu dziesmu un XVII deju svētki notiks nākamā gada vasarā.

Pēc garās pandēmijas dīkstāves vairāk nekā trīsdesmit kolektīvu dejotāji no Tukuma novada un Jūrmalas tiekas Tukuma sporta centrā. Dejotāju starpā valda gan satikšanās prieks, gan bažas, jo uzdevums ir nopietns - jāpierāda, ka, neraugoties uz to, ka mēģinājumi notikuši vien pāris mēnešus, dejotāji apguvuši Dziesmu svētku deju lieluzveduma “Mūžīgais dzinējs” repertuāru. “Esam zaudējuši formu. Pašreiz kolektīvā četras meitas slimo ar kovidu. Neesam pilns sastāvs, bet dancosim, kā ir,” saka Kaspars Babris, TDK “Solis” dejotājs.

“Galvenais ir pārliecība, ka esam gatavi. Esam. Tas prieks... tagad divi gadi izlaisti, bet, manuprāt, visi esam gatavi,” saka Kristīne Kalviņa un Agita Holšteine, VPDK “Viesatas” dejotājas.

Arī šoreiz dejotāju sniegumu zālē vēro žūrija, bet atšķirībā no ierastajām Dziesmu svētku deju skatēm punkti skaitīti netiek. “Mēs jau arī pašreiz nevērtējam uz centimetriem, milimetriem un tamlīdzīgi. Tas galvenais virsmērķis ir saprast, kas notiek Latvijā ar deju kolektīviem,” uzsver Jānis Purviņš, deju lieluzveduma “Mūžīgais dzinējs” mākslinieciskais vadītājs.

ReTV uzrunātie dejotāji ir paškritiski. Viņi teic, ka daudz kas esot piemirsies, bet dejotprieks gan neesot zudis. “Pirmajā dejā it sevišķi. Neliela vibrācija bija, kas mums pašiem nepatika, bet ar šo deju atkal pierādījām, ka esam spējīgi un varam dejot,” uzsver Gunta Kaudze, Jaunpils deju kolektīva dalībniece.

Kā ReTV atzīst Jānis Purviņš, divi pandēmijas gadi deju tehnisko kvalitāti esot ietekmējuši ļoti būtiski, tomēr galvenais esot, ka dejotāji ir un grib dejot. “Izskatās, ka tas azarts, spēks un enerģija, jauda, kas ir dejotājos, dod tādu sajūtu, ka tā atlikušā gada laikā mēs visu sadarīsim,” pauž Jānis Purviņš, deju lieluzveduma “Mūžīgais dzinējs” mākslinieciskais vadītājs.

XXVII Vispārējos latviešu Dziesmu un XVII deju svētkos, kas notiks nākamā gada 30. jūnijā, plāno piedalīties 650 deju kolektīvi, kas esot par 50 deju kolektīviem mazāk, kā bija iepriekšējos svētkos. Svētku repertuāra pārbaudes dejotājiem dažādos Latvijas novados notiks līdz 4. jūnijam.


 #SIF_NVZ2022