VID pārdod dzērājšoferiem konfiscētos auto

Vairāk nekā mēnesi spēkā ir izmaiņas Krimināllikumā, paredzot, ka par braukšanu reibumā virs 1,5 promilēm var draudēt pat cietumsods un automašīnas konfiskācija. Dzērājšoferu vadītie spēkrati pašlaik glabājas Nodrošinājuma valsts aģentūras stāvlaukumos visā Latvijā, bet vēlāk likumā noteiktā kārtībā tos realizē Valsts ieņēmumu dienests (VID). 

Mēneša laikā, kopš stājās spēkā daudz bargāki sodi par braukšanu reibumā, Valsts policijā uzsākti 82 kriminālprocesi par sēšanos pie stūres alkohola reibumā virs 1,5 promilēm. Turklāt likums paredz arī tranpsortlīdzekļa konfiskāciju. Tas nozīmē, ka pieķerto dzērājšoferu vadītie spēkrati nonāk Nodrošinājuma valsts aģentūras stāvlaukumos. “Mūsu uzdevums ir saņemt no policijas izsaukumu no notikuma vietas, četru stundu laikā reaģēt un pārņemt šo transportlīdzekli. Stāvlaukumi pildās tāpēc, ka vēl nenotiek process, kad dodas kaut kur citur,” saka Nodrošinājuma valsts aģentūras Resursu pārvaldes vadītājs Jānis Nebars.

Par automašīnas konfiskāciju lemj prokuratūra vai tiesa, tad to nodod VID pārziņā, kur savukārt notiek cenu aptauja par transportlīdzekļa realizāciju. VID rakstiska atbilde: “Cenu aptaujā var piedalīties gan juridiskas, gan fiziskas personas, kurām nav piemērotas sankcijas, nav nodokļu parādu un kuras nav atzītas par maksātnespējīgām.”

Jānis Nebars: “Maksimāli ātrākais, ja prokurors pieņem priekšrakstu par sodu, tas stājas spēkā, plus VID realizācijas process varētu būt mēnesis, pusotrs. Tas varētu mūt maksimāli lielākais ātrums, kad iziet ārā no aģentūras.”

Prokuratūrā ReTV norāda, ka vairumā gadījumu pamatīgi iereibuši vadītāji pie stūres sēdušies automašīnai, kura viņam pašam nemaz nepieder. Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta virsprokurors Arvīds Kalniņš: “Ja transportlīdzeklis nepieder personai, kura ir vadījusi alkohola reibumā, tad aizsatāj šo konfiskāciju ar attiecīgu naudas summu transportlīdzekļa vērtībā vai daļējā vērtībā. Dzērājšoferi ir vadījuši automašīnas, kas nav dārgas, nav jaunas, līdz ar to izņemšana no satiksmes nav…. dzērājšoferim droši vien tā ir sāpīga lieta, bet tās summas nav tik lielas pagaidām.”

Prokurors lielākoties dzērājšoferiem piemērojot sabiedriskos darbus, arī naudas sodu. Ja pēc prokurora ieskatiem reibumā braukušajam vadītājam piemērojams cietumsods, transportlīdzeklis vadīts bez tiesībām vai arī persona nepiekrīt prokurora lēmuma par sodu, tad lieta nonāk tiesā. Vidzemes rajona tiesā ir trīs kriminālprocesi. Šeit ReTV atzīst: vēl pārgari vērtēt, cik ļoti izmaiņas kriminālikumā ietekmēs tiesu darbu, bet noslodze visdrīzāk pieaugs. 

Prokuratūrā norāda, ka no dzērumā braukušajiem šoferiem piedzen pilnu vai daļēju transportlīdzekļa vērtību. Lielākās piedzenamās summas līdz šim sasniedz 8500 eiro – tā piemērota kādam pamatīgā reibumā braukušam kravas automašīnas vadītajam, bet mazākās summas ir pārsimt eiro. 


#SIF_NVZ2022