Krasas temperatūras svārstības augiem rada stresu

Nedēļas sākumā vairākus centimetrus bieza sniega sega bija pārklājusi ne vien zemi, bet arī ziedošos augļu kokus. Dārzkopības institūta dārzā Dobelē sniegs un aukstums šiem kokiem būtisku kaitējumu neesot nodarījis. Tomēr raža varētu būt negaidīti maza, jo bites un citi kukaiņi, kuri ziedus apputeksnē aukstumā, nelido. Institūta pētniekiem lielākās bažas esot par aprikozēm, kurām ziedēšanas periods bijis aukstajā laikā.

Aizvadīto dienu sniegs un aukstums, kad diennakts vidējā temperatūra vairs nesasniedza +5 grādus, augu veģetācija praktiski apstājās, dārzkopības institūta dārzu pārsteidza gandrīz vai pilnziedā. Kā ReTV skaidro vadošā pētniece Edīte Kaufmane, ziedēšanas laiks šogad sācies par aptuveni desmit dienām agrāk. Uzziedējušas jau bija ne vien pavasara puķes, bet arī kaukāza plūmes un aprikozes. Sāka ziedēt ķirši, pumpuros bija arī krūmcidonijas un ceriņi. “Protams, likās – sniegs uz ziediem ir briesmīgi. Skats bija ļoti bēdīs, bet patiesībā jau sniegs pats neko ļaunu nenodara. Ļaunu nodara tās zemās temperatūras. Dobelē ļoti zema temperatūra nebija. Mīnus divi grādi vienu nakti tādā ziedu līmenī koka. Un mīnus divi grādi ir tā robežšķirtne.”

 Kā stāsta Kaufmane, institūtā gan jau trešo gadu praktizējot, ja tā varētu teikt, augu imunitātes stiprināšanu – miglošanu ar mēslošanas līdzekli “lastim osmo”, kas pieejams arī bez apliecībām, sevi attaisnojis gan pagājušā gada maija salā, gan šīs nedēļas aukstumā. Tomēr teikt, ka visas briesmas ir garām un raža paglābta, īsti nevarot.

Kaufmane: “Problēma, kas tagad varētu būt aukstā laika dēļ un arī sniega, ir tas, ka bites un citi kukainīši ārā nelido, un tas nozīmē, ka ir problēma ar apputeksnēšanu. Redziet – nekādas skaņas. Aprikozes jau bija tā kā tuvu ziedēšanas otrai pusei. Sāka jau pārziedēt, viss pēdējais ziedēšanas priods sanāca ļoti vēss. Un tā varētu būt lielāka problēma nekā tās dažas sniega dienas.”

Krasie temperatūras kontrasti gan nepatīkot nevienam augam, bet šogad tādi piedzīvoti jau janvāri, kad augi pamodināti no ziemas miega, bet pēc dažām dienām gaisa temperatūra Dobelē noslīdējusi līdz mīnus 24 grādiem. Arī šonedēļ situāciju varētu izvērsties līdzīga, kad ziemas periodu nedēļas sākumā nomainīs vasarīgs laiks nedēļas nogalē

Kaufmane: “Tas ir augam tāds ilgstošs stress. Tam jau liekas, ka pavasaris, pēkšņi to “nosēdina” atpakaļ. Vēl nav teikts, ka tas, ka šobrīd nav it kā nekas cietis, neatstās sekas uz ražu. Protams, mēs neesam burvji, lai pateiktu, kā būs. Vēl ir viss maijs priekšā. Mēs jau zinām, kas mēdz notikt maijā.”

Jāņem vērā, ka dažādos Latvijas reģionos klimatiskie apstākļi atšķiras. Dobele allaž bijusi viena no siltākajām vietām, tieši tāpēc šeit savu ceriņu dārzu izveidojis selekcionārs Pēteris Upītis.