Jāpiemaksā aptuveni 700 eiro. Tukuma novada dome paaugstinājusi maksu par pansionātu

Tukuma novada dome no 1. maija paredzējusi atcelt līdzmaksājumu apgādniekam par seniora uzturēšanos pansionātā, bet izmaksas sociālās aprūpes centrā “Rauda” palielinātas jau no 1. janvāra. Bērniem vai citiem radiniekiem, kuri uzņēmušies aprūpi par senioru, mēnesī nāktos piemaksāt ap 700 eiro. Lēmumu deputāti paredzējuši pieņemt 29. februārī, bet jau pašreiz esot saņemti vairāk nekā desmit iebildumi no iedzīvotājiem.

Sociālās aprūpes centra “Rauda” iemītnieki šorīt ar prieku vēroja bērnu uzstāšanos. Kā ReTV stāsta uzrunātie seniori, šeit viņiem patīkot un arī aprūpēti tiekot labi.

Seniori par aprūpi un uzturēšanos centrā maksā 85% no savas pensijas. Ar to gan visbiežāk nepietiek, lai segtu visas izmaksas, tāpēc vientuļajiem pensionāriem pārējo sedz pašvaldība. Tie centra iemītnieki, kuriem ir bēni vai citi apgādnieki, līdz šim no pašvaldības varēja saņemt 400 eiro līdzmaksājumu, bet pārējo sedza apgādnieki un paša pensija. Šovasar gan šī pašvaldības iniciatīva tikšot atcelta, apgādniekiem būs jāsedz visa iztrūkstošā daļa – apmēram 700 eiro mēnesi. 

Sociālā dienesta vadītāja Ina Balgalve gan mierina, ka pašvaldība palīdzēšot arī turpmāk, tikai vairs ne visiem. “Tas nozīmē, ka nebūs iespēja jebkurā situācijā saņemt tos 400 eiro, bet jebkurš apgādnieks ir aicināts izvērtēt savus ienākumus, jo mēs atgriežamies pie Ministru kabineta noteikumiem nr. 275, ka apgādniekam pēc samaksas par ilgstošas sociālās rehabilitācijas pakalpojumu institūcijā uz rokas ir jāpaliek minimālajai algai.”

No šī gada sākuma dārgākas kļuvušas arī uzturēšanās izmaksas pansionātā. Centra direktore Iveta Rupeika stāsta, ka seniori pārelšanos uz aprūpes centru atliekot līdz pēdējam brīdim, šeit ierodoties jau nespēcīgi un ar krietnu slimību buķeti, kas arī nozīmējot lielākas izmaksas. 

Ja pagājušajā gadā viena diena pansionātā izmaksājusi 34,80 eiro, tad šogad tie ir jau 40,77 eiro vienam cilvēkam. “To būtisko pacēlumu veido algas un līdzekļi attīstībai, lai mēs varētu funkcionēt tālāk, veikt ikdienas remontdarbus un nodrošināt to pakalpojumu.”

 No 393 centra iemītniekiem tikai 111 esot no Tukuma novada. Padzirdot par izmaksu kāpumu, bijušas pašvaldības, kas gribējušas sava novada iemītniekus izņemt no pansionāta. Rupeika: “Mēs varam runāt par to, ka ņemam ārā, bet otrs – tas cilvēks jau šeit ir iedzīvojies. Viņam ir izveidojusies kaut kāda sabiedrība, viņš šeit ir socializējies.”

Tukuma novada domē ReTV skaidro, lai arī esot izdevies izveidot bezdeficīta budžetu, jostas būšot jāsavelk ciešāk, tāpēc nākšoties atteikties arī no vairākām pašvaldības iniciatīvām.

Tukuma novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa: “Mums jau tas pieaugums budžetā nav tik liels, cik ir nepieciešams minimālajai algai, plus pirmsskolas. Mūs jau vienkārši žņaudz nost. Arī tām pašvaldībām, kuras ir konsultējušās ar finanšu ministriju, ir divas opcija – maziniet tēriņus, maziniet savas iniciatīvas un samaziniet darbinieku skaitu!”

Atceļot līdzmaksājumu tiem pansionāta iemītniekiem, kam ir apgādnieki, pašvaldība cerot ieekonomēt aptuveni 85 000 eiro. Plānots Sociālās aprūpes centru “Rauda” nodot pārvaldījumā “Latvijas sarkanajam krustam”. Šogad esot noņemts arī valsts finansējums, kas iepriekšējos divus gadus ticis saņemts aprūpētāju algu palielināšanai un pakalpojuma kvalitātes nodrošināšanai. Sociālo dienestu vadītāju apvienība jau vairākas reizes esot griezusies Labklājības ministrijā, rosinot meklēt risinājumu, lai vecumdienas cilvēki varētu sagaidīt droši, ka varēs saņemt aprūpi. Vienīgā atbilde gan esot – šis jautājums tiek risināts.