Zintis Ekmanis: galvenais dzīvē – virzīties uz priekšu

Raidījumā “Personības kods” viesojas Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas ģenerālsekretārs Zintis Ekmanis. Sarunā mazāk par šodienas aktualitātēm, vairāk par laikiem, kad bobslejs pie mums vēl tikai aizsākās un strauji ieguva lielu popularitāti.

Zintis ir viens no mūsdienu bobsleja aizsācējiem Latvijā. Agrāk bija profesionāls sportists, PSRS un Latvijas izlašu, arī četru olimpisko spēļu dalībnieks. 1984. gadā Sarajevā izcīnīja olimpisko bronzas medaļu. Pēc gada kļuva par Eiropas čempionu, izcīnot bronzas medaļu Pasaules čempionātā. Viņš bijis arī Latvijas olimpiskās komandas karognesējs.


Bobslejs un kosmoss

Raidījuma vadītāja Inga Gorbunova sarunā atzīst, ka reizēm tiek piemirstas dažādas personības no tiem laikiem, kad bobslejs Latvijā tikai sākās. “Stāsts par to, kā Latvijā sākās bobslejs, ir diezgan komisks. 1980. gadā mūsu kamaniņu braucēja Vera Zuzuļa vinnēja olimpiskās spēles. Tas bija viens no iemesliem, kāpēc Latvijai uzticēja attīstīt bobsleju,” atminas Zintis.

Zintis pauž, ka Padomju Savienība centās parādīt, ka tā ir izcila visās jomās, tajā skaitā sportā. “Olimpiskajās spēlēs Leikplesidā ļoti smagi dabūja pa pakaļu gan no Vācijas, gan Norvēģijas. Pie ģenerālsekretāra Brežņeva izsauca Krievijas atbildīgo par sportu. “Nu, kas par lietu?” “Vācieši attīsta tādus sporta veidus, kur ir augsta un ļoti kvalitatīva tehnikas attīstība, sarežģīti sporta veidi… Viņi paņem visas medaļas, tāpēc mums ir priekšā.” Ģenerālsekretāra atbilde bija ģeniāla: “Kas – mēs kosmosā nelidojam?””Pirmā formula un špikošana

Pirmā formula ir nokopējusi ideju no bobiem, kādus gatavojis VEF. Zintis uzsver: “Viena ideja 100-punkti ir nospiesta no viena boba – Upatnieka un mehāniķa Akulova izgudrojuma. Tas bija avangards! Vēl šodien fantastika, kādi tehniskie risinājumi tika izmantoti pirmo reizi dzīvē.”

“Pirmā formula, domāju, paņēma ideju, ka priekšējo asi var iznest ārpus bolīda. Agrāk tai visa priekšējā formula, riteņi bija nosegti. Savukārt mēs asi iznesām ārpus bolīda. Tagad to nevar izdarīt, jo ir cits reglaments. Būtu es mācējis braukt, būtu olimpiskais čempions! Man pietrūka pusgads, būtu kārtīgi iemācījies,” Zintis smejas.

*

Zintis uzskata, ka galvenais dzīvē ir virzīties uz priekšu, mācīties un radoši attīstīties, spēt analizēt kļūdas un tās labot, spēt mīlēt un piedot, un tik uz augšu!

Vairāk par Zinta Ekmaņa sportista gaitām un dzīvē gūtajām atziņām uzzini raidījumā “Personības kods”!


Foto: Zinta Ekmaņa privātais arhīvs