Biedrības kā instruments dzīves kvalitātes uzlabošanai

Iedodiet man biedrības, es pārveidošu Latviju, ar šādu atziņu, kas balstīta pieredzē, Madonā tika atklāts pirmais Vidzemes nevalstisko organizāciju tirgus, ko rīkoja Valmieras novada fonds sadarbībā ar Madonas novada pašvaldību. Tajā pulcējās vairāk nekā 40 Vidzemes nevalstiskās organizācijas. Kā jau īstā tirgū, arī šeit notika apmaiņa starp pircējiem un pārdevējiem, šoreiz mainoties nevis ar precēm, bet ar organizāciju pieredzes stāstiem. 

Kā uzsver vairāku NVO pārstāve, NVO tirgus dalībniece no Madonas novada Sigita Kokare-Grunte, šī ir iespēja paraudzīties uz citiem, ieraudzīt, ka ir izdarāms, iedvesmoties darīt arī mums. Jo, kā zināms, nereti tiek uzsvērts, ka reģionos notiek pārāk maz NVO pasākumu, kuros organizācijas varētu iepazīties, apmainīties viedokļiem un apzināt sadarbības iespējas ar citu novadu organizācijām. Savukārt Madonas puses snioru biedrības vadītāja Rita Dzene jau pasākuma ietvaros uzsvēra lielāko ieguvumu - tīklošanās pasākumā iegūtos jaunos kontaktus un sadarbības perspektīvu. 

“Galvenā doma ir tāda, ka ir ļoti daudz darītāju, bet ir ļoti maz, kas raksta projektus. Un tie, kas raksta projektus, parasti nav darītāji. Tad nu šī ir ideja savest šos cilvēkus kopā, lai šīs biedrības spēj rakstīt lielākus projektus un lai tām ir arī lielāka kapacitāte turpināt savu darbību,“ tīklošanās pasākuma galveno mērķi iezīmē Valmieras novada fonda projektu koordinatore Undīne Blumberga Šakuna. 

Savukārt Diāna Lozko, kura pasākumā pārstāvēja Alūksnes un Apes novada fondu, uzsver: “Nākotnē vērtīgi būtu, ja izveidotos kopiena, kurā mēs turpinātu tīkloties tālāk. Ja mums būtu kopīga  Whatsapp grupiņa, piemēram, vai kaut kas tamlīdzīgs, ka mēs darbotos kā viens liels organisms.”


Pieredzes stāsti iedvesmo un iedrošina

Iedvesmojot NVO tirgus dalībniekus lieliem un maziem projektiem, ar savu pieredzi dalījās Madonas novada aktīvākās biedrības “Aronas pīlādzis”, “Laiks tagad” un Madonas Valsts ģimnāzijas Attīstības fonds. “Aronas pīlādzis” vadītāja Iveta Kaparkalēja ar smaidu uzsvēra, ka “Labāk nodilt, nekā sarūsēt!”Īstenots milzums daudz projektu. Līdzīgu viedokli pauda arī Eva Lasmane no biedrības “Laiks tagad”. Lai gan biedrība darbojas tikai kopš februāra, Eva uzsvēra, ka sekmīgas darbības noslēpums ir SĀKT DARĪT!

Savukārt, lai aicinātu biedrības attīstīt un dažādot savus saimnieciskās darbības veidus, par Aktīvo iedzīvotāju fonda atbalstītajām finanšu piesaistes aktivitātēm pastāstīja arī fonds “Iespēju tilts”, Ogres attīstības biedrība un Ogres jauniešu iniciatīvas biedrība “Talantu kalve”. Pateicoties fondam “Iespēju tilts”, tika iepazītas e-veikalu izveides un uzturēšanas “aizkulises”: fonda projektu vadītāja Gunta Dubulte pastāstīja, ka ik dienu ir jāiegulda vairākas stundas, lai preču ieraksti atrastos tiešsaistes tirdzniecību platformu augšgalos.

Biedrības “Talantu kalve” vadītāja Iveta Žugre rosināja rīkot e-viktorīnas, kas, pieliekot salīdzinoši mazāk pūles, biedrības krājkasīti papildinājušas par 880 eiro. Un tas nav maz! Savukārt Ģimenes dienā rīkotajā Labdarības bingo varēja piedalīties ikviens, kas fiziski varēja noziedot piecus eiro. Ieteikums – klātienes pasākumos nodrošināties ar termināli! Savukārt no Ogres attīstības biedrības jāmācās uzņēmība biedrības vides iekārtošana jeb Radošā kvartāla “PASTS” izveidošana ir nodrošinājusi lielisku vietu, kur notikt mākslas darbnīcām, izzinošiem pasākumiem, pop-up tirdziņiem un vēl citiem pasākumiem, kas var palīdzēt attīstīt biedrības saimniecisko darbību. Pat telpu īre.


Sadarbība kā atslēga uz panākumiem

Ieguvumu no šādas biedrību tikšanās un tīklošanās uzsver arī Madonas novads, kas ir viens no nevalstisko organizāciju ziņā aktīvākajiem Vidzemes novadiem. Pašlaik šeit reģistrētas teju četri simti nevalstisko organizāciju, no kurām aktīvas un plašāk sabiedrībā zināmas ir aptuveni četrdesmit. Kā stāsta Madonas novada pašvaldības sabiedrības integrācijas un līdzdalības speciālists Aigars Noviks, ir biedrības, kas darbojas aktīvi, taču savu aktivitāšu nodrošināšanai, piemēram, mednieku vai makšķernieku biedrības. Taču kopumā novadā nevalstiskais sektors vērtējams kā izteikti aktīvs. “Man šķiet, ka mūsu novadā ir pārstāvētas principā visas jomas, varbūt vienīgi vides jautājumi varētu būt aktīvāki, arī globālu jautājumu risināšanai biedrību mums ir maz.”

Palīgs sadarbībai un darbībai- resursu karte

Šobrīd Madonas novadam ir izveidota arī nevalstisko organizāciju resursu karte, kur atrodama informācija par biedrībām, nodibinājumiem un draudzēm. Karti madonieši veidojuši, lai informētu sabiedrību, kāda veida organizācijas novadā darbojas, jo, kā uzsver NVO sektorā strādājošie, ne reti tieši nevalstiskās organizācijas ir tās, pie kurām vēršas pēc palīdzības. “Ir cilvēki, kas labprātāk runās ar NVO par savām problēmām, idejām un centīsies viņas atrisināt, nekā to darīs ar pašvaldību. Citreiz šis NVO ir kā tilts starp parasto iedzīvotāju un vietējo pašvaldību,” secina Undīne Blumberga Šakuna.

Savukārt Sigita Kokare-Grunte uzsver, ka biedrības un nodibinājumi kā instruments ir īpaši nepieciešams lauku reģionos, lai gan tikpat nozīmīgs tas ir arī pilsētās. “Pati, pati galvenā lieta, kāpēc man šķiet, ka biedrības vispār ir vajadzīgas Latvijai, manuprāt, ir dzīvības enerģija. Dzīvības enerģija cilvēkiem, kas vispār laukos dzīvo, savā starpā, it īpaši paaudzēs. Mums šobrīd ir diezgan liels pārrāvums starp paaudzēm. Biedrošanās biedrībās veicina to, ka mēs sanākam kopā, mēs radām apstākļus, notikumus, kur vairākām mērķauditorijām varbūt kaut kas konkrēti interesē, kur viņš var pilnveidot sevi, kaut ko jaunu uzzināt un stiprināt ticību sev,” uzsver Kokare-Grunte.

Tieši tādēļ, lai vairotu organizāciju kapacitāti un prasmes arī rīkots šāds NVO tirgus, kurā līdztekus pieredzes stāstiem un kontaktu apmaiņai tika iezīmētas jaunākās aktualitātes par digitālajiem rīkiem, efektīgu tiešsaistes platformu un lietotņu izmantošanu sev vēlamo rezultātu sasniegšanā, kam biedrību darbā ne reti ir izšķiroša nozīme. Savukārt informatīvajos stendos varēja iepazīties ar bukletiem, vizītkartēm un citiem materiāliem, kas palīdzēja raisīt domu apmaiņas, diskusijas un aktīvākas sarunas, rodot sev jaunus sabiedrotos un domubiedrus .


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".

#SIF_MAF2023