Likumu nepārkāpj, bet arī domas nemaina

Tā sauktās “uzvaras dienas” svinēšana 9. maijā kopš pagājušā gada ir aizliegta ar likumu. Zemgalē vairums šo pasākumu apmeklētāju ar to ir samierinājušies un necenšas pārkāpt likumu. Tomēr šī sabiedrības daļa nespēj pieņemt, ka visā Eiropā Otrā pasaules karā kritušos piemin 8. maijā, tāpēc uz Brāļu kapiem ar ziedu pušķiem un svecītēm dodas šodien. Iemesls tam, ka Eiropā un Krievijā atšķiras Otrā pasaules kara beigu datums, esot Vācijas kapitulācijas akta parakstīšana laikā, kad Krievijā jau bija 9. maijs.

Kopš 1997. gada 9. maijā Latvijā atzīmē Eiropas dienu, bet daudzi cilvēki joprojām dzīvo pēc citas valsts kalendāra, šodien piemin Otrā pasaules kara beigas.

Kopš 2023. gada Latvijā 9. maijā ar likumu aizliegts rīkot pasākumus, kas slavina un attaisno Krievijas kara noziegumums. Stacijas parkā Jelgavā, kur allaž tikusi atzīmēta tā sauktā “uzvaras diena”, kas Latvijai atnesa okupāciju uz daudziem gadu desmitiem, šorīt valda klusums. Vien policisti uzrauga kādreizējo notikumu vietu, viņiem palīdz lietus. Citāda aina gan paveras brāļu kapos. Norauku kapos Jelgavā, vietā, kur apglabāti Otrajā pasaules karā kritušie, cilvēki dedzina svecītes un liek ziedus. Tas nav aizliegts, ja vien netiek slavināta agresija, bet policijas klātbūtne jūtama arī šeit. Atnākušie cilvēki gan ir nerunīgi. Vairums uzrunāto nevēlas atbildēt, kāpēc kritušos negodināja vakar – 8. maijā –, kad visā Eiropā tiek atzīmēta Nacisma sagrāves diena.

Kāda cita kundze stāsta, ka šeit guļot arī viņas tēvs. Viņai neesot iebildumu arī pret 8. maiju, tomēr pie tā datuma neesot pierasts.

Arī Dobeles brāļu kapos valda rosība. Pie pieminekļa un kapu kopiņām gulst tulpes, narcises, neļķes. Ik pa brīdim kapos notiekošo vēro arī policisti, bet – gluži tāpat kā Jelgavā – cilvēki izvairās atbildēt, kāpēc tur nākuši tieši šodien.

Kāds cits kungs stāsta, ka šajos kapos esot atradis savu uzvārda brāli, tāpēc arī šurp braucot no Jelgavas. Dobeles Brāļu kapu apmeklētājs no Jelgavas Jurijs: “Viņu diena bija vakar, kad atzīmēja Otrā pasaules kara beigas. Varbūt arī nokavēju, bet labāk vēlāk nekā nekad. Man nav nekas arī pret to, ka 8. maijā atzīmē šo dienu. Principā var gan tā, gan tā.”

Mūsu novērojumi šodien liecina, ka kapsētās sanākušie necenšas pārkāpt likumu, un, visticamāk, ir samierinājušies, ka “uzvaras dienas” vairs nav. Tomēr šķiet, ka vēl nevienu gadu vien 9. maijs būs datums, kurā vieni svinēs Eiropas dienu, bet citi atzīmēs Otrā pasaules kara beigas.