Vecāki vēlas zināt par vakcinētiem skolotājiem skolās

Vakcinācijas fakts ir aizsargājami veselības dati, ko brīvi trešajām personām nav iespējas uzzināt, taču skolēnu vecāki skolu direktorus mēdz nostādīt jau visai kutelīga situācijā - daļa vecāku vēlas uzzināt, vai ne tikai pedagogi ir vakcinēti, bet arī skolas personāls.

Īsā atbilde - nē, ReTV Ziņām saka Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja. Pedagogam nav pienākums informēt darba devēju par vakcināciju, kā arī darba devējam nav tiesību to jautāt, līdz ar to skolas direktoru rīcībā var būt vien daļēja informācija. “Saskaņā ar normatīvajiem aktiem, ne vecāki to var noskaidrot, ja. Var noskaidrot tikai tādu info, kuru brīvprātīgā kārtā darba ņēmējs, gan pedagogs, gan tehniskais darbinieks, ir piekritis sniegt savam darba devējam,” saka LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanga.

Cēsu Jaunajā skolā ir vakcinēti teju visi darbinieki. Skolas direktors cer - jo vairāk pedagogu būs saņēmuši vakcīnu, jo lielāka varbūtība, ka jaunajā mācību gadā varēs strādāt klātienē. Pagaidām vismaz šajā skolā vecāki nav interesējušies par pedagogu vakcinēšanu, taču, ja šāds zvans tiktu saņemts, direktors uz šādu jautājumu var atbildēt tikai vispārīgi.

“Es nebūtu gatavs sniegt informāciju par to, kurš konkrēti ir, vai nav vakcinēts. Es varu sniegt informāciju par statistiku kopējo. Ja kāds man prasītu, vai tas tur konkrēti pedagogs ir vakcinējies, visticamāk, es šo informāciju neatklātu un lūgtu, ja viņam tāda interese ir, viņš var droši pajautāt pats,” pauž Cēsu Jaunās skolas direktors Ivo Rode.

Arī Cēsu 1. pamatskolas vadītāja Antra Avena norāda - vecāku ziņkārībai par konkrētiem vakcinētiem darbiniekiem “stop” zīmi pieliek datu aizsardzība.

Raugoties uz esošo situāciju, skolotāju arodbiedrība min, ka šādā veidā var tikt izdarīts spiediens pedagogiem vakcinēties, no kā vajadzētu izvairīties. Pēc Ingas Vanagas domām - arī obligātā vakcinācija, ko minēja ministru prezidents, nav risinājums. “Viedokļi joprojām ļoti krasi dalās, ļoti krasi. Arī vakar man vairāku arodorganizāciju priekšsēdētāji informēja - ja būs šī piespiedu vakcinācija, daļa pedagogu pārtrauks darba tiesiskās attiecības.”

Izglītības ministrijai vēl nav skaidra redzējuma, vai skolās ar zemu pedagogu vakcinācijas līmeni, mācības notiks attālināti, bet skolās ar augstu - klātienē.


Foto: FreePik