Latvijas zemessargu komandieris strādās NATO štābā ASV

Smagā tehnika, aptuveni 300 karavīri un zemessargi no Vidzemes brigādes vienībām, skatītāji bija klāt komandiera maiņas ceremonijā. Mareks Ozoliņš Zemessardzes komandiera amatā nostrādāja 4.5 gadus. Paralēli daudzi kursi, daudzas mācības un tad zvans - aicinājums strādāt NATO štābā Norfolkā. “28 gadu dienests bruņotajos spēkos no pašas apakšas - kā leitnants. Daudz dažādas vienības, vairāku vai mazāku komandējošu sastāvu amatu, bet tā pieredze, kas ir iegūta visos šajos amatos, vienībās daudzos, tāpat divās starptautiskās operācijās, karjeras kursos, kas man ir palīdzējis tur, kur es esmu,” stāsta Mareks Ozoliņš, nacionālais militārais pārstāvis NATO.

No militārpersonām saprast, ko Mareks Ozoliņš tur darīs, ir grūti, tomēr amata apraksts ir gana iespaidīgs. “Es tur būšu viens no Latvijas un būšu tas, kas pārstāv mūsu intereses, līdz ar to atbildība ir liela, no manis gaidīs pietiekoši labu komunikāciju uz Latviju, savukārt es sagaidu atbalstu no Latvijas, mūsu interešu aizstāvēšanai šajā štābā.”

Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš saka: “Karavīri, virsnieki un instruktori tur nebrauc vienkārši aizpildīt amatu un atpūsties. Viņi brauc izpildīt tos uzdevumus, lai varētu nodrošināt šo te militāro organizācijas vadības elementu kā tādu. Otrs, protams, tas ir mūsu redzējums, darbojoties daudz augstākā līmenī, vadības elementā NATO. Viņi atvedīs atpakaļ uz Latviju pieredzi, kas ir absolūti nepieciešams, lai tālāk attīstītu mūsu bruņotos spēkus.”

Jau augustā Mareks Ozoliņš dosies uz ASV kopā ar ģimeni, lai tur uzturētos trīs gadus. Savukārt nule kā ieceltais Zemessardzes komandieris Vidzemē Gunārs Kauliņš saka - viņam būt vadītāja amatā būs izaicinājums. “Man, protams, būs grūti noķert to ātrumu, ar kādu Mareks dodas prom no amata, viennozīmīgi. Pieņemu arī, ka tuvākajos divos trijos, četros gados būs arī jaunas lietas, kas nāks klāt, jo arī NBS un Zemessardze attīstās, mūsu kapacitāte un vēlme aug, līdz ar to būs jaunas lietas, kas man būs jāsāk no jauna.”

Zemessardzes mērķis ir iesaistīt pilsoņus valsts un sabiedrības aizsardzībā, sākot no avāriju seku likvidēšanas, beidzot ar spridzināšanas darbiem. Kopā Zemessardzē dienē vairāk nekā astoņi tūkstoši pilsoņu.