Vai Jēkabpilij draud plūdi?

Sinoptiķu prognozes par atkusni un ilgstošiem nokrišņiem ar satraukumu uztver jēkabpilieši, kuriem vēl joprojām spilgtā atmiņā aizvadītās ziemas plūdi un Daugavas aizsargdambja glābšana no sabrukšanas. Speciālisti uzsver, ka šobrīd situācija Daugavā ir mierīga, bet plūdu risks pastāv, tādēļ atbildīgie dienesti jau veikuši sagatavošanās darbus arī sliktākajam scenārijam.

Šobrīd Jēkabpilī nekas neliecina par plūdu draudiem – pilsētas teritorijā Daugavas vidus ir brīvs no ledus, tikai pie krastiem upe ir aizsalusi un pa trauslo ledu rosās bebri. Ūdens līmenim Daugavā pie Jēkabpils pēdējās diennakts laikā ir tendence pazemināties, un šobrīd tas ir aptuveni piecus metrus zemāks par janvāra plūdu maksimālo atzīmi. Tomēr sinoptiķu prognozētais atkusnis un stiprās lietavas, kas sāksies pēc dažām dienām, rada bažas par plūdu risku. Tāpat iedzīvotāji satraucas par to, ka lejpus Jēkabpils gan Daugavu, gan Sakas upi klāj ledus. Jēkabpils novada pašvaldībā skaidro, ka uztraukumam šobrīd neesot pamata. Jēkabpils novada Attīstības pārvaldes vadītājs Ilmārs Luksts: “Jau novembra beigās vižņu sega sastājās pie Pļaviņām, decembra sākumā tā jau nokļuva līdz Jēkabpils pilsētai, bet labā ziņa ir, ka vižņi nav sablīvējušies. Pateicoties lielajam aukstumam, tie uzreiz sasala, neblīvējoties. Tas nozīmē, ka ūdens caurplūdums tiek nodrošināts, ūdens tiek projām.”

Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis: “Ūdenim ir, kur iet. Tas, ka tas pacelsies par metru, par diviem, par divarpus metriem, tam nav dižas nozīmes, tas skries, ūdens skries uz HES un jūru, kur vajag. Saka ir aizsalusi, tātad – pa apakšu iet ūdens. Daugava ir lielā daļā līdz Pļaviņām aizsalusi, tātad – ūdens iet. Ja mēs runājam par lietus un sniega lielo daudzumu, kas kusīs, jāsaprot, ka zeme ir atlaidusies, nav sasalusi, tas nozīmē, ka zeme uzņems kā švamme vēl ļoti daudz mitruma. Uz Daugavu neskries vienā stundā ļoti liels apjoms ūdens.” 

Pagājušajā ziemā pirms plūdiem bija izveidojies liels vižņu sablīvējums gan Sakas upē, gan Daugavā, pilnībā nosprostojot ūdenim ceļu uz priekšu. Šoziem – vismaz pagaidām – tādu sastrēgumu nav. Arī citi apstākļi, kas noveda līdz plūdiem janvārī, tagad ir nedaudz citādāki. Luksts: ““Apstākļi ir cerīgi, bet atbildīgie dienesti seko līdzi. Ir iztrādāts, balstoties uz šī gada notikumiem janvārī, rīcības plāns. Ir iepirkti bentonītmāla paklāji rezervē, lai stāv. Plēves, ruļļi tiek pirkti, apzināts, kāds mums ir atlikums ar lielajiem “Big bag” maisiem, smilšu krājumiem. Būsim gatavi arī sliktākiem scenārijiem.”

Jēkabpilī joprojām turpinās Daugavas aizsargdambja remonts, kura laikā tiek veikti arī rakšanas darbi, tomēr būvnieki sola, ka visos rakšanas darbu posmos dambis tuvāko dienu laikā būšot gatavs ūdens līmeņa kāpumam upē. SIA “Jēkabpils PMK” būvdarbu vadītājs Jānis Dimants: “Par dambja drošību nevajadzētu satraukties, jo tas ir pastiprināts visās vietās, kur esam ķērušies klāt, dambja ķermenis ir tikai uzlabots, kļuvis spēcīgāks. Sabērtas vāji nefiltrējošas gruntis, bentonītmāla paklāji, kas saskarsmē ar ūdeni uzbriest, veido tādu kā ekrānu, kas neļauj ūdenim filtrēties caur dambi, arī dambja augša nostiprināta ar dolomīta šķembām.”

Atbildīgie dienesti veikuši arī citus sagatavošanās darbus, piemēram, noslēguši lietus kanalizācijas sistēmas caurtekas. Saskaņā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra šī brīža prognozēm Jēkabpilī jau tuvāko dienu laikā termometra stabiņš pakāpsies virs nulles un sagaidāmas pirmās lietavas.