Zūd interese par Ziemassvētku kartītēm

Ar straujiem soļiem tuvojas Ziemassvētki. Vairums domā, kā apsveikt un iepriecināt savus mīļos. Kādreiz populāri bija Ziemassvētku apsveikumus sūtīt pa pastu, taču laika gaitā interese ir mazinājusies.

Saņemt Ziemassvētku apsveikumu, kas rakstīts ar roku, vienmēr ir ļoti īpaši. Dažiem tā ir kā tradīcija – doties uz pastu, izvēlēties labāko kartīti un ielikt to aploksnē ar Ziemassvētku marku, savukārt citiem tas nav aktuāli. 

Kā norāda uzņēmuma “Latvijas Pasts” pārstāve Zita Draveniece, interese par Ziemassvētku apsveikumiem zūd. “Pēdējo gadu rādītāji rāda, ka tā vēstuļu korespondence, tai skaitā arī Ziemassvētku apsveikumi, samazinās aptuveni par 15%. Jo vairāk klientu paradums ir mainījies, vairāk nosūta paciņas, izmanto pakomātus, kur pieliek vairāk, lielāku dāvaniņu klāt.”

Kā norāda uzņēmuma “Latvijas Pasts” pārstāve, jaunāki cilvēki dod priekšroku digitālajiem apsveikumiem vai arī jau pieminēto paku sūtišanai. Savukārt vecāka gada gājuma cilvēki izvēlas jau klasiskas vērtības – sūtīt Ziemassvētku apsveikumu pa pastu. Draveniece: “Vecāka gada gājuma cilvēki atkal pieturas pie vecām tradīcijām. Bet tas apjoms jebkurā gadījumā nav tik liels, ja mēs paskatāmies kādus piecus vai desmit gadus atpakaļ. Tad tas bija tāds kaut kas foršs, visiem bija tas gaidīšanas Ziemassvētku prieks, un tas īpašais saņemtais ar roku rakstītais apsveikums. Manuprāt, tas bija kā ikdiena. Šobrīd šī ir jau ekstra, varētu teikt tā, kaut kas īpašs.”

Taču liela daļa ReTV uzrunāto iedzīvotāju gan stāsta, ka veido paši Ziemassvētku kartītes un sūta tās pa pastu saviem mīļajiem, lai iepriecinātu. 

Uzņēmumā “Latvijas Pasts” gan norāda, tā kā svētku laikā pasta noslodze gan Latvijā, gan ārzemēs ir daudz lielāka nekā citos mēnešos, Ziemassvētku kartītes ir jāizsūta laicīgi, ja sūtītājs vēlas, lai tās tiktu saņemtas vēl pirms Ziemassvētkiem. Draveniece: “Lai to apsveikumu saņemtu līdz šiem svētkiem, pēdējais laiks būtu 17. decembris. Bet tas ir Latvijas robežās. Ārpus Latvijas robežām šis laiks jau, varētu teikt, jau ir nokavēts vēstulītēm. Tur atkal mēs nevaram ietekmēt. Jo arī citos pastos, sadarbības pastos, ir tāds pieplūdums, sūtījumu apjoms ir stipri lielāks, ka mēs jau vairs nevaram paredzēt vai nodrošināt šo vēstuļu piegādi līdz šiem Ziemassvētkiem.”

Tāpat uzņēmumā norāda, ka Latvijā apsveikumus var sūtīt arī vēl nākamnedēļ, taču, vai kartītes tiks saņemtas pirms svētkiem, nav garantijas. 


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023