Vai jābēg no grimstoša kuģa? Talsu novada pašvaldībā strādā demotivējošā vidē

Nu jau mazliet vairāk nekā mēnesi Talsu novads dzīvo ar krīzes budžetu un par aptuveni piekto daļu īstenojis Rīcības plānu. Finansiāla ieguvuma šobrīd gan nav, jo to varēs sākt just tikai vasarā, kad lēmumi sāks darboties praksē – piemēram, samazinātas pirmās 50 no 350 amata vietām, kas darbu beigs jūnijā, aprīļa vidū daļa pāries uz īsāku darba nedēļu. Tikmēr darbiniekiem ir aizvainojums, ka tieši viņiem jāmaksā par kļūdām, kuras viņi nav pieļāvuši, taču eksperti norāda, ka deputātu un vadības atvainošanās neko nedotu – šobrīd ir svarīgi meklēt risinājumu.

Stresaini, bēdīgi un pesimistiski. Tā uzrunātie Talsu novada pašvaldības darbinieki raksturo šobrīd valdošo noskaņojumu.

Talsu novada pašvaldības darbiniece Valda (vārds mainīts): Tu visu laiku dzīvo uz naža asmeņiem, gaidot katru dienu kaut kādus jaunus rīkojumus vai jauno amata katalogu, kad ieraudzīsi, ka tur vairs nav tava amata.”

Talsu novada pašvaldības darbiniece Madara (vārds mainīts): “Es strādāju radošajā sfērā, tas ļoti daudz ierobežo gan idejas, gan arī vispār vēlmi atdot sevi kaut kam vairāk, nekā tas bijis līdz šim.”

No 15. aprīļa plānota četru darba dienu nedēļa, līdz nedēļas beigām darbiniekiem laiks izdomāt, vai tam piekrist. Pretējā gadījumā sekos darba devēja uzteikums. Nejūtot stabilitāti, daži jaunu darbu atraduši jau šobrīd. Valda: “Es baidos par to, kas notiks tajā mirklī, kad visi darbinieki sāks meklēt darbus, jo vakances jau būs tik, cik tās būs. Gudrākie, manuprāt, laicīgi pamet šo grimstošo kuģi.”

Talsu novada pašvaldības darbiniece Madara (vārds mainīts): “Es esmu atvērta jauniem piedāvājumiem un iespējām, bet tā, ka es šodien pasaku “Nē!”, tā nav. Tajā pašā laikā, saprotot to, ka ir samazināta alga, bet izdevumi ļoti lieli auguši, būs jāmeklē papildus iespējas piestrādāt.”

Kamēr darbinieki domā, protams, nevar saprast, cik skaitliski daudzi pašvaldību pametīs. Talsu novada domes priekšsēdētājs atzīst, ka šo risku apzinās un cilvēcīgi darbiniekus saprot. Bet vairākas reizes intervijas laikā uzsver, ka citu variantu nav. Talsu novada domes priekšsēdētājs Andis Āboliņš: Es ceru, ka lielākā daļa tomēr saprot šo situāciju, kādā mēs esam, cīnīsies un izturēs šo gadu. Es atgādinu, ka šīs četras darba dienas ir īslaicīgs risinājums šajā gadā, un mēs ļoti ceram, ja būs iespēja ātrāk atgriezties pie normāla darba laika, tad mēs to uzreiz arī darīsim.”

Pagājušajā nedēļā kādā no komitejām izskanēja informācija, ka ir bažas par algu izmaksu. Mērs to nenoliedz. Āboliņš: “Mēs tiešām esam ļoti sliktā situācijā, tā ir reāla krīze, tādēļ mums būs nepieciešams šis aizņēmums, lai spētu norēķināties. Tajā skaitā arī par algām.”

Turklāt jau šobrīd skaidrs, ka aizņēmums būs lielāks, nekā sākotnēji bija plānots. Ne tik lielu ietaupījumu, kā sākumā paredzēts, neļaus sasniegt arī tas, ka centrālajai administrācijai četru darba dienu nedēļa sāksies tikai no 1.jūnija. Āboliņš: “Būs kaut kāda cilvēku grupa – šie 50 darbinieki –, pie kuriem mēs ietu ar vienošanos pie darba līguma par četrām darba dienām. Un tad, iespējams, pēc divām nedēļām vai mēneša mēs atkal nākam ar jaunu vienošanos par darba tiesisko attiecību izbeigšanu. Un tīri cilvēcīgi tas nebūtu pareizi.”

Latvijas Personāla vadīšanas asociācijas valdes priekšsēdētāja Eva Selga atzīst, ka šī reāli ir krīzes situācija, tā arī jārīkojas – jāizstrādā plāns, kā tālāk rīkoties, un jāizveido profesionāla krīzes vadības komanda. “Tur ir finansiālais aspekts, tur ir emocionālais aspekts, ļoti daudz arī ģimeņu traģēdijas, ja darbinieki paliek bez darba. Tur noteikti vajadzētu piesaistīt krīzes ekspertu, kas izstrādā tos posmus, vismaz norāda virzienu, kā tālāk rīkoties.”

Vadītājam šobrīd jāparāda savas līdera prasmes, nevajagot baidīties lūgt padomu arī darbiniekiem. Turklāt – galvenais ar cilvēkiem runāt. Selga: “Nodemonstrēt darbiniekiem, ka viņš zina, ko viņš dara. Ja, protams, viņš ir uzņēmies šo lomu, tad droši vien redz, viņam ir šis nākotnes plāns un risinājums, bet viens pats bez darbiniekiem to noteikti nevarēs izdarīt. Ticiet man, darbinieki zina ļoti daudz, darbinieki šādās situācijās var ļoti labi palīdzēt izglābt situāciju.”

Šobrīd izpildīta piektā daļa no Rīcības plāna, taču finansiālu ieguvumu varēs just tikai vasarā. Ja arī šī brīža sāpīgie lēmumi neļaus Talsu novadam iziet no krīzes, Rīcības plānam ir arī otrā daļa, kas paredz vēl virkni priekšlikumu.