Vai ģimenes ārsti ir gatavi pirmdien sākt iedzīvotāju vakcināciju?

Ģimenes ārsts Māris Nātra, kurš praktizējas Valkā, viņa komanda senioru vakcināciju pret Covid-19 ir gatavi sākt tiklīdz saņems vakcīnas.

Māris Nātra: “Mūsu praksē viss ir nodrošināts Covid-19 vakcinācijai, un mēs jau esam izveidojuši vakcinējamo pacientu rindu. Pirms sāka darboties Vakcinācijas birojs, pirms tika izveidots portāls manavakcina.lv, mēs jau pirms visa tā bijām izveidojuši, nevienam neprasot atļauju, paši pēc savas iniciatīvas vakcinējamo pacientu rindu.”

Ārsta praksē apkopota informācija par vismaz 80 senjoriem, kuri vēlas saņemt vakcīnu. Nātra ReTV Ziņām atzīst, ka tas nav daudz, taču šobrīd trūkst informācijas, kad prakse šīs vakcīnas tiešām varētu saņemt. Lai nodrošinātu to uzglabāšanu un potēšanas procesu, praksē īpaši uzlabojumi nebija jāveic.

 “Ja nu tur dažas īpatnības, dažas lietas, kas prasa vairāk darba, nekā ar citām vakcīnām, nekā ar gripas vakcīnām, ērču encifalīta vakcīnām, visām pārējām vakcīnām, tas viss ir izdarāms, dodiet vakcīnas,” saka ģimenes ārsts Māris Nātra.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska par gatavību sākt senioru vakcināciju laukos jau pirmdien ir daudz piesardzīgāka. Viņasprāt, aizvien trūkst informācijas par procesa organizēšanu, kā arī par pašu vakcīnu pieejamību.

Līga Kozlovska: “Pacientu uzrunāšana, piesaiste 70+, tas nozīmē, ka jābūt ļoti aktīvai arī pašvaldību līdzdarbībai, jo daudzi šajā vecumā 80+ nevarēs paši ierasties šajā aukstajā laikā.”

Lai ģimenes ārstu praksēs šis darbs notiktu raiti, nepieciešams piesaistīt papildus atbalsta personu vai par Covid-19 vakcināciju noteikt papildus samaksu – norāda Līga Kozlovska. Veselības ministrs Daniels Pavļuts gan norāda, ka vienošanas par dubulto tarifu jau esot panākta.

Daniels Pavļuts: “Mēs esam sapratuši, ka šiem 504 ārstiem vakcinācija prasīs papildus noslodzi, pie papildus darba esam vienojušies par papildus atlīdzību.”

Ministrs neprecizēja par kādām summām ir runa. Tikmēr Vakcinācijas biroja vadītāja Eva Jugņēviča norāda, ka kopumā Latvijā šobrīd vecumā virs 70 gadiem ir 187 tūkstoši cilvēku, martā iecerēts vakcinēt vismaz trešo daļu no viņiem.

“Mēs aicinām seniorus pieteikties pieteikties pie sava ģimenes ārsta. Ģimenes ārsti, kuri veic šo vakcinācijas pakalpojumu, arī paši senjoru pierakstīt, veido sarakstu un arī painformēs par laiku, kad vajag ierasties uz vakcināciju,” saka Eva Jugņēviča.

Seniori, kuru ģimenes ārsti nav gatavi veikt vakcināciju, tam var pieteikties zvanot uz vienoto tālruni 8989 vai portālā manavakcina.lv, gaidīt cita ārsta uzaicinājumu. Jāpiebilst, kopumā Latvijā ir aptuveni 1500 ģimenes ārstu prakses. Foto: pixabay.com