Stendes pētniecības centrā jaunu izaicinājumu gads

Stendes pētniecības centra jaunā siltumnīca pamatā paredzēta graudaugu selekcijas darbiem un pētījumiem, kam nepieciešami kontrolējami apstākļi. Tāpat tur veic pētījumus, kas saistīti ar augu fizioloģiju. Jaunās siltumnīcas apstākļos (selekcijas vajadzībām) vienā audzēšanas paaudzē iespējams izaudzēt līdz 8000 augu.

Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Stendes pētniecības centra laukaugu selekcijas un agroekoloģijas nodaļas vadītāja Sanita Zute: “Strādājot pilnu gada ciklu, mēs varam iegūt līdz trim paaudzēm vienā gadā. Selekcijas procesam tas ir ļoti liels atspaids, jo, kā mēs zinām, selekcija ir ilgstošs darbs, un, ja tu strādā ne tikai uz lauka, tad tie jau ir trīs gadi vienā gadā. Un tas priekš jaunas šķirnes radīšanas ir ļoti liels ekonomiskais efekts, jo mēs daudz ko paspējam izdarīt jau viena gada laikā.”

AREI direktore Ineta Stabulniece saka, ka līdz šim pētnieki pieraduši strādāt ar vecām metodēm un katru gadu izaudzēja tikai vienu ražu, bet siltumnīca ļauj izmantot jaunas metodes. Tas ir ieguvums ne tikai Stendes pētniecības centram.

Ineta Stabulniece: “Zinātne iet uz priekšu, un arī mums ir jāiet līdzi - vēl vēlams iet pa priekšu, ne tikai līdzi. Siltumnīca būs iespēja zinātniekiem padarīt to, ko agrāk pat nevarējām iedomāties. Iespēja arī, piemēram, zinātniekiem Priekuļos vai Viļānos izmantot šīs siltumnīcas savos pētījumos.”

Siltumnīcā iespējams kontrolēt mitrumu, temperatūru, apgaismojumu, un tas ļauj paveikt tādus darbus, kas iepriekš nebija iespējami. Apstākļus siltumnīcā var kontrolēt attālināti, un, ja tie mainās, tad speciālists saņem ziņu un var operatīvi reaģēt.

Andris Leimanis, AREI Stendes pētniecības centra tehniskā nodrošinājuma daļas vadītājs, pauž: “Var iestatīt visus vajadzīgos režīmus. Kad apgaismojumam ir jādeg, kad nav. Arī apkuri. Siltajā laikā, pie cik grādiem un pie cik liela vēja drīkst lūkas atvērties, lai nodrošinātu vajadzīgo klimatu.”

Ir plānots uzsākt pētījumus par miežu un auzu sausumizturību, kas līdz šim Stendes pētniecības centrā nav darīts.


Foto: pixabay.com