Tiņģeres muiža Dzejas dienas velta īpašai leģendai

Dzejas mēnesim piestāv romantika, bet muižām – nostāsti par mīlestību. Arī Tiņģeres muižai Talsu novadā, ko apvij vairāk – arī traģiski – mīlas stāsti. Viens no tiem ir stāsts par Mariannu, kuras mistiskā un īpašā klātbūtne vēl šodien jūtama Tiņģeres muižā. To apspēlējot, savas Dzejas dienas vietējie svin tieši Mariannas vārda dienā.

Saulainās Tiņģeres muižas leģenda vēsta, ka 19. gadsimta otrajā pusē vienam no baroniem un saimniecības vadītājai Mariannai bijusi tāda mīlestība, kuru neviens un nekas nevarējis apslāpēt. Tomēr mīlas stāsts nebeidzās laimīgi, Marianna nomira no sirds sāpēm. “Tā ir mūsu interpretācija. Arhīvā rakstīts, ka nāves iemesls bija sirds vaina vai “sirds sāpes”, no vāciskā tulkojot. Mēs, protams, neko nezinām vairāk un nevaram uzzināt, bet, liekot kādus faktus kopā ar sajūtām, interpretācijām, varbūt šīs kārtu atšķirības, kas tajā laikā varēja izraisīt diezgan lielus pārdzīvojumus arī jūtu, sajūtu līmenī,” saka Baiba Kalna, Tiņģeres muižas vadītāja.

Smeldzīga mīlestība piestāv gan Tiņģeres muižai, gan rudenim, tāpēc jau otro gadu vietējie atzīmē Mariannas vārda dienu dzejas noskaņās. Muižas ļaužu mājas viesības intīmā noskaņā pie maziem galdiņiem, puķainiem galdautiem, svecēm un karstu tēju smalkos traukos. Marianna gan vēl nav devusi zīmi, vai vārda dienas svinības viņu ļoti iepriecina. Kalna: “Ļoti iespējams, ka tas vēl tikai būs, bet pēc šī nostāsta arī iznāk, ka viņa ir bijusi tāds ļoti jauks, pozitīvs cilvēks. Tā viņas dvēseles kaut kāda būtība šeit mājo šajā pasākumā.”

Vārda dienas dāvanā katrs bija aicināts paņemt līdzi sev mīļas dzejas rindas. Daļa dalījās ar pašu rakstītiem darbiem. Talsiniece Ina Lavrinoviča atzīst, ka svešajiem savus darbus atklāt ir pat vieglāk. “Šeit vispār bija viegli runāt, jo tāda mīļa, sirsnīga, mājīga atmosfēra. Es šogad netiku uz Kurzemes Dzejas dienām Venstpilī, tāpēc man šīs sanāk tādas kā Dzejas dienas.”

Vārda diena ne tikai Mariannām, bet arī Guntrām. Šo vārdu nes bibliotēkas vadītāja, kura priecājas par iespēju cilvēkiem atgādināt, cik dzeja ir skaista.  

Mariannas vārda diena Tiņģeres muižā nosvinēta jau otro reizi, un vietējie cer, ka tradīcija varbūt kļūs plašāka, reizē saglabājot īpašo mājas viesību formātu.