Jūrmalā uzstādīti pazemes atkritumu konteineri

Modernizējot atkritumu apsaimniekošanu, Jūrmalā ierīkoti pirmie divi pazemes atkritumu konteineru laukumi, bet pludmales zonā pilotprojektā tiek testēti pusslēptie konteineri. Jaunie konteineri ir ietilpīgāki, tāpēc atkritumu savācējiem šeit būšot jāiegriežas retāk. Turklāt to saturam nevarēšot piekļūt ne lietus, ne putni. Tos nebojās arī vētra.

Pie ieejas Dubultu pludmalē vēl pirms dažām dienām bija desmit atkritumu konteineru, bet tagad to vietā izveidoti četri – vizuāli daudz pievilcīgāki pazemes konteineri. Vizuālās atšķirības gan nav vienīgās. To ietilpība esot trīs reizes lielāka nekā parastajiem konteineriem, atkritumu savākšanas auto šādu konteineru iztukšošanai nav nepieciešami divi cilvēki, apsaimniekošanas izmaksas varētu nedaudz sarukt. SIA “CleanR” valdes priekšsēdētājs Valērijs Stankevičs: “Daļa ir iegremdēta zemē, tur ir speciāli izbūvēta šahta. Zem zemes ir nedaudz vēsāks, līdz ar to vasaras karstajā periodā mazāk izdalās smakas. Pluss ir arī tāds, ka vēja vai lietus ietekmē atkritumu frakcijas nebojājas. Piekļuve liegta arī putniem un žurkām, līdz ar to vide ir daudz sakoptāka.”

Pašreiz tie izveidoti sadzīves, stikla un plastmasas atkritumiem, bet nepieciešamības gadījumā tos viegli pārveidot arī bioloģiskajiem atkritumiem, kuru šķirošana no nākamā gada būs obligāta.

Pazemes konteineri līdz šim jau uzstādīti arī Ventspilī, Cēsīs, Valmierā un Rīgā. Uzrunātie iedzīvotāji par šādām pārmaiņām ir gandarīti.

Mazie konteineri, kas daļēji ierakti smiltīs, pludmales zonā uzstādīti pirms pāris mēnešiem. Tādējādi atkritumu konteineri tiek pasargāti no vēja bojājumiem un nevar aizpeldēt jūrā. Pludmalē satiktie iedzīvotāji teic, ka šādi konteineri ir arī vieglāk aizsniedzami bērniem. Tomēr, viņuprāt, ar moderniem konteineriem panākt pludmales tīrību vien nevarēšot. “Mēs esam pietiekoši kulturāli, bet ir atsevišķi indivīdi, kurus tomēr jāpamāca, vēl mums parādās studenti un cilvēki no ārzemēm, ir ļoti grūti novērtēt viņu kultūru. Tā kā droši vien mums būtu jāpakontrolē tā lieta.”

Kā uzsvēra Jūrmalas valstspilsētas domes priekšsēdētājas vietnieks, visticamāk, tikšot domāts par to, lai pusslēptie konteineri tiktu uzstādīti visās Jūrmalas pludmalēs. Pilotprojekta konteineri no pludmales zonas tikšot noņemti oktobra vidū. Vai pavasarī tie atkal šeit tiks uzstādīti, atkarīgs no atkritumu apsaimniekošanas konkursa rezultātiem, jo tie neesot pašvaldības īpašums.


#SIF_MAF2023