Starptautiski ekonomisti: tuvākajā laikā vīrusa dēļ darbspējīgu cilvēku skaits varētu sarukt par 25%

Prognozes liecina, ka jau tuvākajā laikā darba vietās trūks strādājošo, jo saslims liela daļa iedzīvotāju vai arī viņi atradīsies karantīnā. Tas būs nopietns trieciens uzņēmējiem un arī valstu ekonomikām. Ja daudzviet pasaulē par to jau tiek domāts, tikmēr Latvijā vien daži uzņēmēji sagatavojuši konkrētu rīcības plānu.

Viens no Latvijas lielajiem uzņēmumiem “Stikla šķiedra”, vērtējot omikrona straujo izplatību, plāno pastiprināt drošības pasākumus ražotnē un vēl vairāk samazināt darbinieku komunicēšanās iespējas. “Mēs palielināsim pieejamību mūsu darbiniekiem, kas ir 1100, lai lietotu speciālās FFP2 vīrusu maskas, tas ir pirmais lielais solis,” saka Ģirts Vēveris, AS “Valmieras stikla šķiedra” valdes loceklis.

Problēmas rada tā situācija, ka rūpnīcā ražošanas procesu apturēt nav iespējams, turklāt -darba roku trūkst jau tagad, nemaz negaidot omikrona ietekmi “Ja būtu fiziski pieejami cilvēki, kurus rekrutēt. Aizvien grūtāk ir atrast darbiniekus, vēl ir kvalifikācija šiem cilvēkiem nepieciešama, kurus mēs potenciāli paņemsim no ielas,” pauž Ģirts Vēveris.

Tikmēr Latvijas Bankas ekonomists Olegs Krasnopjorovs ReTV pauž uzskatu, ka omikrona ietekmi uz darba tirgu vērtēt vēl esot pāragri. Viņaprāt, ja omikrona straujas izplatības dēļ cietīs uzņēmumi, talkā nāks valsts atbalsta programmas. Tās līdz šim esot sevi pierādījušas kā efektīvs instruments kopējās ekonomikas stimulēšanai. “Ir skaidrs, ka šis vīrusa veids ir lipīgāks, taču ir šaubas, vai bīstamāks. Ja tas ir mazāk bīstams, tad nebūs lielas ietekmes uz ekonomiku. Ja turpināsies distancēšanās un samazināsies mobilitāte, tad ietekmē uz ekonomiku būs mazāka nekā pandēmijas sākumā, jo Latvijas uzņēmumi ir pielāgojušies situācijai.”

Tikmēr starptautiskie analītiķi lēš, ka jau drīzumā darba tirgū trūks pat ceturtā daļa strādājošo. Cilvēki slimos, vai atradīsies izolācijā kā kontaktpersonas. Lai kaut nedaudz atslogotu jau tā kovida nomocīto ekonomiku, Grieķija noteikusi vien piecu dienu karantīnas laiku inficētām personām. Savukārt Lielbritānija, Spānija un Īrija šo periodu samazinājusi līdz septiņām dienām. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītājs Jānis Endziņš ReTV Ziņām atzīst, ka arī Latvijā notiek diskusijas par iespēju samazināt karantīnas laiku inficētām personām bez būtiskiem slimības simptomiem. “Katra diena ļoti no svara, lai nodrošinātu darbības nepārtrauktību, lai nav tā, ka vienā mirklī kāda darba vieta vai pakalpojums nav pieejams kovida krīzes dēļ.”

Endziņš atzīst, ka vēl pērnā gada nogalē veikta biedru aptauja, lai noskaidrotu, vai uzņēmēji ir izstrādājuši plānu, kā rīkoties strauji izplatoties omikronam. Liela daļa atzinusi, ka šāda rīcības plāna viņiem nav.

Kādu nozari, kura īpaši cietis no omikrona straujas izplatības, Endziņš gan neizceļ, taču līdzšinējā pieredze liecina, ka, lai darbība neapstātos, tur, kur iespējams, labākais risinājums ir darbs attālināti, bet ražošanas uzņēmumos procesu vēlams organizēt maiņās, lai cilvēku plūsmas nesaskartos. Vai un kādi risinājumi ir valdībai, šobrīd nav zināms, taču pieļaujams, ka nekādi konkrēti soļi pagaidām nav sperti. 


Foto: Freepik