Par 2022. gada dzīvnieku izvēlēta zebiekste, bet gada putns - svīre

Ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē tas ir pats mazākais plēsīgais dzīvnieks. Latvijā viņš ir gandrīz visur, bet to sastapt dabā - liela veiksme. Par šī gada dzīvnieku Latvijas Nacionālais dabas muzejs izraudzījies zebieksti. Arī Latvijas Ornitoloģijas biedrība jau izvēlējusies šī gada putnu, kas ir svīre, pirmo reizi gada putna gods ir piešķirts putnam, kura galvenā dzīvotne ir cilvēku apdzīvotās vietas.

Spēcīgs maza auguma dzīvnieciņš - tā par zebieksti saka Latvijas Nacionālajā dabas muzejā (LNDM). Lai arī pats mazākais plēsējkārtas pārstāvis, bet ir spējīgs noķert par sevi pat trīs līdz četras reizes lielāku medījumu. Vēl viena mūsu pusē dzīvojošās zebiekstes īpašība, ka, pielāgojoties ziemas sezonai, maina sava kažoka krāsu. “Iestājoties ziemai, maina savu kažociņu uz baltu, pēdējos gados gan ne vienmēr viņam tas ir izdevīgi, šī īpašība ir tikai ziemeļu daļā dzīvojošajām zebiekstēm. Tās, kas dzīvo tālāk uz dienvidiem, balto kažoku neuzvel, viņām nav tādas vajadzības,” norāda Una Bērziņa, LNDM muzejpedagoģe.

Zebiekste augumā var sasniegt 20 centimetru garumu un aptuveni 100 gramu svaru. Salīdzinājumam, kā saka muzejpedagoģe - ir divu peļu garumā un vienas peles resnumā. Dabā viņu ieraudzīt ir grūti, jo parasti pārvietojas zemsedzē vai pa grauzēju alām, taču par klātbūtni var secināt pēc pēdu nospiedumiem, visbiežāk ziemā sniegā. “Aicinātu iet dabā un ieraudzīt, ja ne pašu zebieksti, kas ir tāds grūtāks uzdevums, bet varbūt pēdas, tādas apmēram centimetru, pusotru platas pa četrām kopā lēkšojošas.”

Dabas muzejam bijuši vēl arī daži citi varianti, kas varētu būt bijis šī gada dzīvnieks, piemēram, caunas, bet iekšējā balsojumā tās tomēr piekāpās savai mazākajai māsīcai. Savukārt Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) par šī gada putnu izvēlējusies svīri, aktualizējot jautājumu par cilvēku sadzīvošanu ar putniem pilsētā. Svīre, lai arī var ligzdot, piemēram, mežmalās koku dobumos, pārsvarā tā tomēr ir īsta pilsētniece, ligzdojot cilvēku būvētās ēkās. “Vēl viens iemesls tieši svīres izvēlei, kāpēc no visiem pilsētas putniem izvēlējāmies tieši svīri, ir tas, ka, lai gan Latvijā viņai šobrīd vēl klājas labi, ir zināms, ka Eiropā kopumā svīru skaits samazinās, tajā skaitā arī mūsu reģionā, teiksim, Zviedrijā, Lietuvā un Eiropā kopumā svīre ir atzīta par gandrīz apdraudētu sugu,” norāda Viesturs Ķerus, LOB valdes priekšsēdētājs.

Viens no iemesliem svīres apdraudētībai ir tas, ka, renovējot ēkas, samazinās tām pieejamās ligzdošanas vietas.


Foto: Freepik