Skolēni būvē elektroauto prototipus

Pašu rokām gatavots, videi draudzīgs transporta līdzeklis, kas ne vien labi izskatās, bet spēj arī ātri braukt. Auto, kurā pēc iespējas vairāk pielietoti otrreiz izmantojami materiāli. Šādi auto pašreiz top Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā, kas vasarā jau otro reizi rīkos pašbūvētu automobiļu energoefektivitātes sacensības.

Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas pagrabstāvā valda rosība. Šeit puiši sava atraktīvā, draudzīgā un zinošā pedagoga Ivara Bahmaņa vadībā būvē elektroauto prototipus, kuros pēc iespējas vairāk jāizmanto otrreiz izmantojamu materiālu. Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas skolotājs Ivars Bahmanis: “Pati sirds tai mašīnai ir otrreiz lietota. Mēs izmantojam hoverboardus kā tādu sakni. Hoverboardos iekšā ir mātes plate – vadības plate, kas var vadīt divus riteņus. Mēs esam iemācījušies to pārprogrammēt. Vācu jaunieši atlauza, kā šo plati varētu pārprogrammēt un izmantot. Mēs to atkārtojam.”

 Galvenais mērķis esot apmācīt audzēkņus gan datorprasmēs, gan to praktiskā pielietošanā. Auto būvniecība gan sākoties nevis ar dzinēju, bet riteņiem. Kad uzlikti riteņi, var domāt tālāk. Nodarbību telpā visām mašīnām virsbūves ir no kartona. Kā stāsta skolotājs, tas gan esot tikai pagaidām. Tiekot darīts ekonomisku apsvērumu dēļ. Bahmanis: “Šobrīd tas ir demo variants, jo saplāksnis viena plāksne maksā 30 eiro, otrā pusē atkal plāksne – 30 eiro, bet tā mēs uzbūvēsim no kartona, pārbaudīsim, vai viss darbojas, varbūt pat iekļausimies 30 eiro vienā reizē.”

Kāds auto izskatīsies un no kādiem materiāliem tiks būvēts, ir pašu jauniešu izdomāts, bet galvenais esot, lai auto virsbūve būtu aerodinamiska. Gatis demonstrē auto prototipu, kurā Divpadsmitklasnieku veidotais auto vēl savas aprises nav īsti ieguvis. Puiši stāsta, iedvesmojoties no skolotāja, sākotnēji gribējuši taisīt tikai sev – mājas garāžā. Tomēr neesot veicies tik labi kā iecerēts, tāpēc auto izjaukuši un varētu teikt būvē no jauna.

Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas audzēknis Aigars Gerasimčiks: “Sākumā gribējām no PVC caurulēm taisīt rāmi, un tas mums galīgi neizdevās. Tad izveidojām citu rāmi un bijām sametinājuši, bet galīgi neprecīzi. Tur bija daudz, ko pielabot, tāpēc esam atkal izjaukuši.”

Tagad puišiem top auto, kas līdzināsies sēdošajam velosipēdam. Puiši stāsta, ka viņi necentīšoties panākt aerodinamiskumu, jo galvenais esot nevis piedalīties sacensībās , bet apgūt prasmes un izveidot sev braucamo. Grūtākais esot bijis izplānot. Paveikt praktiskos darbus neesot tik sarežģīti. Īpaši tāpēc, ka skolas garāžā ir praktiski visas iekārtas, kas nepieciešamas, lai rezultāts būtu labs.

Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas audzēknis Marks Potriks: “Šis viss ir diezgan viegli, ja zina, ko darīt. Ja saprot – vismaz apmēram –, kā tas viss varētu strādāt. Mums interesē darboties, bet sacensības arī ir laba lieta!”

Šovasar jau otro reizi sporta kompleksā “Rullītis” vairākās disciplīnās notiks energoefektivitātes sacensības ar pašbūvētajiem elektriskajiem braucamrīkiem. Sacensību organizatori – Jelgavas Tehnoloģiju vidusskola – gan ļoti cer, ka savus baucamrīkus būvēs, sacensībām līdz 1. maijam pieteiksies arī citu skolu jaunieši, lai jelgavniekiem nebūtu jāsacenšas tikai savā starpā vai ar Rīgas Tehniskās universitātes studentiem, kuri sacensībās piedalījušies arī pagājušajā gadā.