Sešgadīgā Luīze no Turlavas pērn izlasījusi 50 grāmatu

Ja pēdējo gadu pētījumi rāda, ka Latvijā kopumā lasītprasme pasliktinās, tad to noteikti nevar teikt par sešgadīgo Luīzi Veigelti no Turlavas. Kad Turlavas bibliotēkas vadītāja apkopojusi informāciju, kuri pagājušajā gadā bijuši čaklākie lasītāji, pārsteigums bijis, ka no skolēniem visvairāk grāmatu – piecdesmit – izlasījusi Luīze. Viņas mamma saka, ka meita lasa patstāvīgi, bet pēc tam abas pārrunājot izlasīto. 

Ceļu uz Turlavas bibliotēku sešgadīgā Luīze kopā ar mammu mēro bieži. Pērn viņa izlasījusi 50 no šejienes ņemto grāmatu, tas bijis visvairāk skolēnu grupā līdz 9. klasei. 

Interese par lasīšanu Luīzei sākusi rasties kādos trijos gados. Mamma atzīst – mājās grāmatas vienmēr ir pieejamas, arī pati daudz lasot. Turlavas pamatskolā viņa ir angļu valodas skolotāja. “Kādreiz, kad sāka mācīties šos burtus, tad jau, protams, nācās teikt – Luīze, iesim un palasīsim. Bet tagad jau ir tas periods, kad viņa pati grib, pati paņem grāmatu, lasa, dažreiz pat pati savā nodabā aiziet uz citu istabu un lasa. Prasme, ko es arī mājās trenēju, bērnam ir jāsaprot, ko ir izlasījis,” saka Luīzes mamma Zane Veigelte.

Turlavas pagasta bibliotēkas vadītāja Sandra Brantevica atzīst, ka rīko dažādus lasīt prieka pasākumus arī skolas vecuma bērniem. Lasīt veicināšanā jaunākajā vecumā bieži vien svarīgi ne tikai, kā grāmata izskatās, bet arī, vai burti ir viegli salasāmi. “Ir populāras izdevniecības, kuras izdod jauki ilustrētas grāmatas, bet – ak manu vai! Grāmatām ir tādi burti dažādos šriftos, slīpi, greizi, mēdz būt arī sīki burti. Es arī to izvērtēju pirms grāmatu iegādes.”

Logopēde Adrija Brantevica uzsver, ka lasīšana veicina arī rakstītprasmi, pilnveido domāšanu, atmiņu, iztēli, arī uzmanību un koncentrēšanos. Interesi par lasīšanu var radīt pamazām, lai bērnam tā iepatīkas. “Saskatīt kādus vārdiņus, zilbītes, atpazīt kaut kur jau apkārtnē un parādīt, ka šī lieta ir noderīga. Veikala sarakstiņi un iepirkumu, teiksim, grozu papildināšana arī ir lielisks veids, kā veicināt gan lasīšanu, gan rakstīšanu.”

Šai reizē Luīze mājās dodas ar divām grāmatām. Turlavas bibliotēkā iegriežas aptuveni 58% pagasta iedzīvotāju. Šobrīd te ir vairāk nekā 4300 grāmatu, no tām bērniem 1024.