Sācis plaisāt Latgales kongresa simtgades piemineklis

Jau rīt tiks atzīmēta Latgales kongresa diena. Pirms 104 gadiem Rēzeknē sanāca topošie politiķi un izlēma, ka kopā ar Vidzemi un Kurzemi veidos Latvijas valsti. Tam par godu pirms četriem gadiem atklāja Latgales kongresa simtgades pieminekli, kam nu jau radušies dažādi defekti.

Nokritušas dekoratīvās plāksnes, iebrucis bruģis un plaisas starp akmeņiem. Šādi defekti piemineklī vērojami ne pirmo gadu. Latgales kongresa simtgades pieminekļa būvniecība 2017. gadā izmaksāja 670 tūkstošus eiro, turklāt to vēl ilgi nespēja pieņemt ekspluatācijā.

Arhitekts Ainārs Mangulsons saka: “Sākumā tika uzlikts bruģis ap pieminekli. Un pēc tam tika uzliktas dekoratīvās apdares plāksnes. Kā rezultātā bruģis palika zem apdares plāksnēm. Pie normālas ziemas bruģis “cilājas” un lauž apdares elementus nost. Tā ir tā lielākā kļūda.”

Rēzeknē pieredzējis arhitekts savu kolēģu darbu vērtē kritiski. Turklāt, ja kļūda netiks novērsta, nākotnē pēc saltākām ziemām vairs ne tikai kritīs dekoratīvās plāksnes un grims bruģis, bet pats piemineklis sāks aizvien izteiktāk plaisāt.  Ar pieminekļa stāvokli neapmierināti ir Latgales sabiedriskās organizācijas un kongresa atceres svētku rīkotāji.

Kongresa atceres pasākumu organizatoru pārstāvis Agris Bitāns pauž: “Šobrīd diemžēl piemineklim nav pievērsta pienācīga uzmanība. Ir bijušas pat domas rīkot talkas, lai sakārtotu pieminekļa apkārtni. Būtu ļoti jauki, ja Rēzeknes pašvaldība pievērstu atbilstošu uzmanību šim piemineklim.”

“Mēs esam par to informēti. Esam objektu apsekojuši, šīs nedēļas laikā tas tiks novērsts. Būvnieki tur strādās, viņi salabos šīs te plāksnes,” atzīst Rēzeknes domes pārstāvis Kārlis Pozņakovs.

Tas ir tikai īstermiņa risinājums. Lai nākamajā pavasarī defekti nerastos no jauna, jāmeklē ilgtermiņa risinājums. Kad to veikt un cik tas izmaksās, pašvaldībā to vēl tikai plāno. Tikmēr arhitekts Ainārs Mangulsons iesaka vienkāršu risinājumu - starp pieminekli un bruģi izveidot granīta šķembu drenējošo slāni. Kāpēc to neizdarīja jau būvniecības laikā - nav skaidrs.

Kārlis Pozņakovs: “Tehniskais projekts tika izstrādāts, un būvdarbi tika veikti pēc tehniskā projekta. Attiecīgi, kā jūs sakāt, saukts pie atbildības neviens nav.”

Pašvaldībā uzsver, ka defekti rodas ne tikai būvnieku pieļauto kļūdu dēļ. Tās ir arī jauniešu rīcības sekas. Nereti vērojams, ka jaunieši pieminekli izmanto kā tramplīnu skrituļojot vai skeitojot.