Mācības tikai latviešu valodā Latvijā būs no 2025. gada

Mācības tikai valsts valodā Latvijā būs no 2025. gada, bet pakāpeniski pārejā notiks jau no nākamā gada, šodien nolēma valdība.

Kā skaidro Izglītības un zinātnes ministrijā, mazākumtautību skolēniem ir vienlīdz svarīgi apgūt arī valsts valodu. Jāatzīst, ka tas ir arī būtisks politisks un pat valsts drošības jautājums. 

Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece: “Latvijā bērni visi ir vienādi, nav jāšķiro ne pēc izglītības programmām, ne pēc valodas. Visiem bērniem, kas dzīvo Latvijā un mācās mūsu skolās, ir jābūt pilnīgi vienādām iespējām, ar to saprotot arī, ka programmām ir jābūt vienādām.”

Jārisina būs ne vien skolēnu valsts valodas zināšanas jautājums, bet arī pedagogu nepietiekamās prasmes. Pēdējo trīs gadu laikā Latvijā konstatēti 235 skolotāji ar nepietiekamām valsts valodas zināšanām. “Visiem pedagogiem Latvijā, neatkarīgi no tā, vai viņš pasniedz mazākumtautību programmā vai citā, kopš deviņdesmitajiem gadiem ir prasība zināt valsts valodu C līmeņa pirmajā pakāpē,” norāda Anita Muižniece. 

Tostarp, piemēram, krievu vai citā valodā, bērni varēs mācīties tā sauktajos pulciņos, kurus nodrošinās pašvaldības.


Foto: Freepik