"Latvijas Pasts" aicina sakārtot pastkastītes un pieskatīt mājas sargus, lai pastnieki varētu droši piegādāt sūtījumus

Pastnieka pienākumu kvalitatīvu izpildi sūtījumu piegādē apgrūtina dažādi faktori. Visbiežāk tās ir bojātas vai neesošas pastkastītes, taču nereti arī klaiņojoši un saimnieku nepieskatīti suņi. Latvijas Pasta dati liecina, ka vairāk nekā 171 000 vietās 2022.gada maijā sūtījumu piegāde nav droša vai ir neiespējama pastkastītes trūkuma, tās tehnisku bojājumu vai citu iemeslu dēļ. Savukārt agresīvu suņu dēļ 2021.gadā cietuši pieci uzņēmuma darbinieki, bet 2022.gada pirmajos četros mēnešos fiksēti jau trīs uzbrukumi. Latvijas Pasts aicina iedzīvotājus sakārtot pastkastītes un pieskatīt savus mājas sargus, lai pastnieki varētu nodrošināt sūtījumu atbilstošu piegādi. 

Pasta sūtījumu piegādi būtiski kavē un apgrūtina bojātas pastkastītes, kā arī fakts, ka daudzviet Latvijā korespondences saņēmēji pastkastītes nav izvietojuši vispār. To apliecina Latvijas Pasta adrešu reģistra statistika – no 1,06 miljoniem adrešu vairāk nekā 16 700 adresēs visā Latvijā ir tehniski bojātas, neatbilstoša izmēra vai nepareiza novietojuma pastkastītes, savukārt vairāk nekā 154 600 vietu fiksēta pastkastīšu neesamība.

Neatbilstošs pastkastīšu stāvoklis vērojams gandrīz katrā apdzīvotajā vietā visā Latvijā. Lai gan šī problēma galvenokārt izplatīta pilsētās – daudzdzīvokļu mājās un pie privātmājām –, arī lauku teritoriju iedzīvotāji ne vienmēr ir parūpējušies par piemērotām pastkastītēm sev adresēto sūtījumu saņemšanai. Pastkastīšu trūkums vai to neatbilstība bieži tiek fiksēta arī dārzkopības kooperatīvajās saimniecībās, kā arī juridisko personu un pat valsts iestāžu ēkās.

Visvairāk faktu par pastkastīšu neatbilstību un neesamību konstatēts Rīgas reģionā –Rīgā, Jaunmārupē, Ķekavā, Mārupē un Piņķos. Šī problēma regulāri tiek fiksēta arī citur Latvijā, visbiežāk: Kurzemes reģionā – Liepājā, Talsos un Tukumā; Zemgales reģionā – Jelgavā un Ikšķilē.

Vienlaikus pastnieka pienākumu izpildi nereti apgrūtina arī brīvi klaiņojoši un saimnieku nepieskatīti suņi. 2021.gadā agresīvu mājdzīvnieku dēļ cietuši pieci pastnieki, bet 2022.gada pirmajos četros mēnešos fiksēti jau trīs uzbrukumi. Ja mājdzīvnieks ir agresīvs, tiek nopietni apdraudēta pastnieku veselība, bet attiecīgajā adresē dzīvojošie var nesaņemt sev adresētos sūtījumus, jo pasta darbiniekiem nav jāriskē ar savu veselību, mēģinot tos piegādāt nedrošā vidē. 

Pastniekiem visbiežāk nākas saskarties ar situācijām, kad četrkājainais mājas mīlulis ilgāku laiku atstāts āra teritorijā bez uzraudzības, neļaujot piekļūt adresāta pastkastītei un ievietot tajā sūtījumus. Nereti saimnieki mājdzīvnieku piesien pārāk garā ķēdē, ļaujot aizsniegties līdz pastniekam, tāpat mēdz atstāt suni pagalmā ar pārāk zemu žogu, kam tas var brīvi tikt pāri, vai arī pastkastīte tiek novietota tā, ka suns traucē un neļauj tajā ievietot korespondenci. Nereti pastkastītes tiek piestiprinātas žoga iekšpusē, kamēr pagalmā uzturas nikns suns. Maldīgs ir arī suņu īpašnieku uzskats, ka tieši viņa suns ir draudzīgs un nekaitēs pastniekam, bet realitātē, tiklīdz svešinieks vēlas iekļūt tā teritorijā, suns var kļūt ļoti agresīvs.

Rūpējoties par pasta sūtījumu veiksmīgu un drošu piegādi, Latvijas Pasts aicina iedzīvotājus pievērst uzmanību sev piederošo pastkastīšu stāvoklim – lai tās nav bojātas, ir slēdzamas, lai uz tām ir skaidri saskatāma adrese, dzīvokļa numurs vai mājas nosaukums, uzvārds vai juridiskas personas nosaukums, lai pastkastīte atrodas pieejamā vietā un tās izmērs atbilst saņemamajiem sūtījumiem. Savukārt suņu saimniekus – pieskatīt mājas četrkājainos sargus un nodrošināt nepieciešamos labturības pasākumus.