Latvijā ir vairāk nekā 4000 bioloģisko zemnieku saimniecību

Septembris starptautiski tiek atzīmēts kā bioloģiskās pārtikas mēnesis. Latvijā ir vairāk kā 4000 zemnieku saimniecību, kuras ir izvēlējušās bioloģiskās saimniekošanas ceļu, viena no tām ir Saldus novada Zirņu pagasta zemnieku saimniecība “Bebri”. Saimniecības 300 hektāros aug zirņi, pupas, speltas kvieši un arī griķi, kas saimniecībā tiek uzskatīta par galveno produktu.

Zemnieku saimniecības „Bebri” jaunajam kombainam, kurš gādāts ar Eiropas Savienības atbalstu, šī ir pirmā darba sezona, tagad neliels atelpas brīdis līdz griķu kulšanai. “Vismaz 200 hektāru tas ir nokūlis, jaudīgs ir, ir labi, mums ir visi ziemāji nokulti un arī vasarāji - mieži, auzas -, bet griķis negrib gatavoties,” saka Ēriks Škutāns, z/s „Bebri” saimnieks.

Z/s „Bebri” - viena no lielākajām bioloģisko griķu audzēšanas saimniecībām. Kopumā saimniecībā griķi tiek audzēti 100 hektāros. Griķi šogad gatavojas visai negribīgi, arī laika apstākļi nav tam pateicīgi, savu darījis vasaras karstums un sausums, bet tagad atkal lietavas. “Ļoti viegli ir vākt, ja ir bijušas salnas, nu, ķīmiskie zemnieki paņem noindē tos griķus, tad var kaut vai tagad vākt. Ja tas konvencionālais zemnieks ir bijis godīgs un ļoti maz lietojis, tad tur tā ķīmija nemaz tik daudz varbūt nebūs, bet tāpat kaut kas būs, bet, kurš ir bijis negodīgs, tur tie griķi ir vienkārši bīstami veselībai.”

Laika apstākļi, bioloģiski saimniekojot, ir ļoti no svara, jo neko jau nevar pielabot, izmantojot dažādus preperātus vai ķīmiju. Daļa griķu tiek arī eksportēti, bet pamatā saimniecībā izaudzētais paliek Latvijas tirgū.

Saimniecības „Bebri” pievienotā vērtība ir pārstrāde. Pārstrādes cehs darbojas visu cauru gadu, tajā iekārtas tāpat kā liela daļa tehnikas ir gādātas ar Eiropas Savienības atbalstu. “Mēs sākām ar griķiem, jo mums tie griķi bija izaudzēti, veiksmīgi ar iekārtu ar to visu tikām galā, tad mēs apguvām vēl dažus produktus.”

Bet pats galvenais produkts, ar kuru saimniecībā lepojas un kurš ir pircēju iecienīts, ir zaļie griķi.

Zemnieku saimniecībā „Bebri” izvēle saimniekot bioloģiski ir pieredzē balstīts lēmums, jo vispirms, sākot kā Breša zemniekiem, jau tika saimniekots konvencionāli. “Tad, kad tu esi bijis „ķīmiskais” saimniekotājs un ka tu redzi, ko patiesībā gāž virsū uz tiem laukiem, tad tu vienā brīdī vienkārši nonāc pie tā secinājuma, vai to visu vajag. Tu redzi, ka var arī iztikt bez. Tas cilvēks jau neredz, ja viņš nedzīvo tai lauka malā, viņš neredz, cik bieži tas lauks tiek miglots,” pauž Mārīte Škutāne, z/s „Bebri” saimniece.


Foto: Freepik