Jūlijs - svētku mēnesis. Kas būs tālāk?

Šomēnes visos novados atsākusies kultūras dzīve, tomēr, kā atzīst organizatori, sarīkot pasākumus esot ļoti sarežģīti. Valdības lēmumi mudina rīkot drošos pasākumus cilvēkiem ar tā saucamajiem “zaļajiem” sertifikātiem, bet svētki novados tiek rīkoti par nodokļu maksātāju naudu. Neņemt vērā pārējos - arī īsti nevarot.

Samazinoties Covid-19 saslimstības gadījumiem, šajā nedēļas nogalē teju visos novados tiek svinēti pilsētas svētki. Lai nokļūtu uz koncertu, gan būs nepieciešams derīgs Covid-19 sertifikāts, kā arī personu apliecinošs dokuments.

Lai svētku prieku varētu gūt arī tie, kuriem vakcinācijas sertifikāta nav, par laimi arī vīruss gājis secen, norises vieta sadalīta vairākos laukumos, svētku pasākumi notiek tikai pašos Vecumniekos. “Svētkus noorganizēt bija ļoti, ļoti grūti. Mēs sadarbojāmies ar Valsts policiju, kura mums pastāstīja, kā mums labāk darīt. Tad afišas mēs pārtaisījām reizes piecas noteikti, svētku programmu mēs pārlikām,” saka Inga Rakusova, Vecumnieku t/n mākslinieciskās daļas vadītāja.

Šie ir pēdējie svētki, ko organizējis nu jau bijušais Vecumnieku novads, bet tradīcija, visticamāk, tikšot saglabāta. Daudz vairāk neskaidrību esot par kultūras dzīvi rudenī un ziemā. No Ministru kabineta gan dzirdēts, ka ar derīgiem sadarbības sertifikātiem pasākumi varēšot notikt. “Es domāju, ka no vienas puses mēs noteikti motivēsim vakcinēties cilvēkus, bet no otras puses - mēs arī nevēlamies dalīt sabiedrību, jo nodokļus maksā visi, mēs šos pasākumus rīkojam par nodokļu maksātāju naudu,” skaidro Inga Rakusova.

Tukuma svētku galvenais simbols ir rozes, bet arī ziedu karalienes nespēj glābt no sarežģījumiem svētku organizatorus. 16. jūlijā spēkā stājušies grozījumi, kas paredz, ka pulcēšanās līdz 50 cilvēkiem tā saucamajā nedrošajā zonā, kur var atrasties ikviens cilvēks, attiecas tikai uz privātiem pasākumiem. “Šobrīd visi noteikumi mudina pasākumu rīkotājus orientēties tikai uz tā saucamajiem drošajiem pasākumiem. Tas, ko mēs redzam, šodien šeit pilsētvidē... īstenībā mēs paši sev esam radījuši milzīgas problēmas. Bet mēs vēlējāmies pilsētas svētkos radīt vismaz vienu dienu tādu, kur vismaz daļa šo notikumu ir demokrātiski pieejama visiem,” saka Anete Pitena, Tukuma pilsētas k/n direktore.

Organizēt tikai drošos pasākumus ar “zaļajiem sertifikātiem” novados pašreiz kavējot daudzie pārmetumi no iedzīvotājiem. Tomēr organizatori cer, ka ziemas sezonā vakcinēto būs vairāk, jo pretējā gadījumā kultūras dzīve, visticamāk, atkal var apstāties.