Jelgavā sezonas darba devēju un meklētāju satikšanās akcija

Jelgavā šodien pirmoreiz aizvadīta Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) rīkotā sezonas darba devēju un ņēmēju satikšanās akcija. Uzņēmēju piedāvājumā gan pašvaldības policijas inspektoru, gan lauksaimnieku vakances, bet visgrūtāk esot atrast cilvēkus ar traktortehnikas vadīšanas un remontēšanas prasmēm.

NVA Jelgavas filiālē gan vakanču, gan reģistrēto bezdarbnieku skaits jau vairākus gadus esot praktiski nemainīgs. Pašreiz filiālē reģistrēti 1800 bezdarbnieku. Līdz ar pavasara atnākšanu darba devēju interese par sezonas strādniekiem gan pieaug, tāpēc Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrā šodien notika NVA rīkotā sezonas darba devēju un sezonas darbu meklētāju satikšanās akcija. NVA Jelgavas filiāles vadītājs Aigars Rublis: “Šī ir tā iespēja īstermiņā risināt bezdarba situāciju, saglabājot bezdarbnieka statusu. Šeit, šajā akcijā, ir arī darba devēji, kas var piedāvāt nevis terminēto, bet beztermiņa līgumu, ja ir piemērota atbilstošā kandidatūra.”

Ar cerību atrast čaklas darba rokas lielākoties bija ieradušās zemnieku saimniecības. Kā ReTV skaidro uzrunātie darba devēji, gaidīti esot gan palīgstrādnieki dārzeņkopībā, gan ogu lasītāji, gan arī cilvēki, kuri var un prot strādāt ar traktortehniku. Māra Rudzāte, SIA “Arosa-R” valdes locekle, Latvijas Augļkopju asociācijas valdes priekšsēdētāja. stāsta, ka nepieciešami esot 150 ogu lasītāji. “Kaut ko jau es te pierakstīju. Kā tas būs, tad jau redzēs. Galvenais, kas mums ir ārkārtīgi svarīgi, tehniskie cilvēki, lai būtu vismaz kaut kāda pieredze vai vismaz vēlme apgūt.”

Tehniskus cilvēkus gaida arī vienā no lielākajām graudkopības saimniecībām Jelgavas novadā, bet tādus atrast esot ļoti, ļoti grūti, jo iegūt zināšas par lauksaimniecības tehniku mācību iestādēs lielākoties izvēloties vien tie, kuriem jau ir savas zemnieku saimniecības. “Ar katru gadu grūtāk, īpaši mūsu sfērā – mehāniķi, laukstrādnieki, kas ir traktoristi. Roku darbam būtu vieglāk atrast, kur nevajag tiesības un tā. Mums ir kritēriji nedaudz augstāki,” saka z/s “Vilciņi-1” pārvaldnieks Oļegs Muntjans. 

 Sižeta filmēšanas laikā darba meklētāju nav daudz, lielākoties tās ir sievietes. Priecīga šodien mājup devās jau otro gadu Latvijā dzīvojoša ukrainiete, kurai veselības problēmas neatļaujot strādāt pilnu slodzi, bet valodas barjera strādāt apkalpojošajā sfērā. “Man ļoti patika tas vīrietis. Viņš piedāvāja individuālu darba plānu. Varēs nestrādāt pilnu darba dienu, nestrādāt katru dienu. Darbs ar dārzeņiem. Mēs tos pazīstam. Mēs zinām, kā aug dārzeņi, man tas patīk. Es domāju, ka noteikti atgriezīšos pie viņa, bet nedaudz vēlāk – maijā,” saka kara bēgle no Harkivas apgabala Gaļina.

Vienas pieturas aģentūras pārstāve Guna Salcēviča uz sezonas darbu akciju atvedusi vairākus cilvēkus. Viņa stāsta, ka ukraiņiem atrast darbu lielākoties traucējot valodas barjera, bet citiem trešo valstu darba meklētājiem arī uzņēmēju stereotipi. “Cilvēkiem ir stipri aizspriedumi un kaut kādi stereotipi, ka nebūs strādnieks vai vēl kaut kas. Tas ir pilnīgi nepamatoti. Ja cilvēki ir apliecinājuši vēlmi šeit dzīvot, tad viņi noteikti grib arī strādāt.”

Ikgadējo sezonas darbu akciju NVA rīko jau piekto gadu, bet Jelgavā tāda notika pirmoreiz. Sezonas darba devēju un ņēmēju tikšanās plānota arī Cēsīs, Rīgā, Daugavpilī, Siguldā un Rēzeknē.