Globālajā sēklu bankā nogādā 153 Latvijas sēklu paraugus

Noasa šķirsts vai pastarās dienas glābiņš - tā tiek dēvēta Norvēģijai piederošā Svalbāras arhipelāgā izveidotā Globālā sēklu banka, kas tiek uzskatīta par drošāko pasaulē. Šobrīd bankā glabājas 66 pasaules valstu sēklas. Šodien Latvijas delegācija glabātavā Arktikā nogādāja sēklu kolekciju ar 153 paraugiem.

 Svalbāras Globālā sēklu banka atrodas aptuveni 1000 kilometru attālumā no Ziemeļpola. Kopš 2008. gada šeit jau savākti un glabājas miljons sēklu paraugi no 66 pasaules valstīm. Tās tiek uzglabātas klintī izveidotos kambaros 130 metrus virs jūras līmeņa, saglabājot nemainīgu mīnus 18 grādu temperatūru.

Šodien globālajā bankā tika ievietoti no Latvijas atvestie 153 lauksaimniecībā un pārtikā izmantojamie augu sēklu paraugi. Tos uz Svalbāru nogādāja Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava” sadarbībā ar Latvijas sēklu selekcionāriem. “Sēklas tika atvestas ar lidmašīnu uz Norvēģiju un nogādātas sēklu bankā. Nodevām sēklas kopā ar Zemkopības ministrijas vēstījumu un Latvijas bērnu zīmējumiem,” stāsta Egils Helmanis, zemkopības ministra padomnieks.

 Helmanis ReTV Ziņām norāda, ka gaisa temperatūra šobrīd uz salas ir vidēji mīnus 19 grādi. “Sala ir ļoti neskarta, mežonīga. Uz salas dzīvo 2500 iedzīvotāju, lieluma ziņā ir tikpat liela kā Latvija.”

Starp sēklu paraugiem ir gan mieži, auzas, kā arī dilles, tomāti un gurķi. Interesants ir fakts, ka sēklas tiek glabātas tā saucamajā melnajā kastē. Tās saturu tiesības apskatīt ir tikai konkrētās valsts pārstāvjiem. “Paraugi ir speciāli sagatavoti folija maisiņos. Atkarībā no sugas - vienā maisiņā ir no 500 līdz 4000 sēklām. Tām, kurām sēklas rupjākas, sēklas mazāk. Piemēram, lauku pupas, kur ir rupjas sēklas, ir no 500 līdz 600 sēklu paraugā, un sugas, kurām smalkākas sēklas, līdz 4000 sēklām,” skaidro Gints Lanka, Zemkopības ministrijas pārstāvis.

Globālās sēklu bankas darbības mērķis ir nākotnes paaudzēm saglabāt kultūrai svarīgus augus, retas vai izzūdošas sugas. “Principā - tā ir rezerves kolekcija, lai mēs glabātu, ja mums notiek kaut kādas kataklizmas, plūdi, zemestrīces vai postoši ugunsgrēki, un, ja aiziet postā šeit, Latvijā, tad mums ir iespēja griezties Svalbārā, no turienes sēklu paraugus atgriezt. Latvijā, protams, ir kultūraugu gēnu banka, kas ir Salaspilī. Taču starptautiskā pieņemtā prakse ir, ka būtiskākiem sēklu paraugiem tiek nodrošināta dublējošā kolekcija,” stāsta Gints Lanka.

Zemkopības ministrijas pārstāvis norāda, ka šobrīd zināms ir viens gadījums - Sīrijas gēnu banka, kas no globālās sēklu bankas izņēmusi paraugus.

Latvija uz Svalbāru plāno nosūtīt vēl citu augu sēklu paraugus. Plānots nākamos 40 sūtīt jau nākamgad. Šobrīd norit sēklu žāvēšana, tiek pārbaudīta sēklas materiāla dīgtspēja.

Kopumā Globālajā sēklu bankā izvietot var 4.5 miljonus sēklu paraugus. Latvijai sēklu uzglabāšana Svalbāras Globālajā sēklu bankā neprasa finansiālos ieguldījumus, tā ir bezmaksas, norāda Zemkopības ministrija.


Foto: Freepik