Autobusus no Krievijas un Baltkrievijas piepilda ukraiņi

Starptautiskie pasažieru pārvadājumi caur Latvijas ārējo robežu turpinās. Pieprasījums pēc tiem pat ir audzis. Pie radiem vai uz kapiem Krievijā vai Baltkrievijā dodas Latvijas iedzīvotāji, bet pretējā virzienā, it sevišķi no Maskavas, autobusus piepilda ukraiņi. Satiksmes ministrijā ReTV uzsver, ka pasažieru autobuss šobrīd ir teju vai vienīgā iespēja daudziem no Krievijas bēgošajiem ukraiņiem, tāpēc tos nav plānots liegt.

919 kilometru garā ceļa no Maskavas līdz Rīgai mērošanai pasažieru pārvadātājs “Ecolines” kopš marta ieviesies papildreisus. Pārvadātāja “Ecolines” pārstāvis Tomass Užāns skaidro: “Pieprasījums kara apstākļos ir pieaudzis. No Krievijas un Baltkrievijas izbrauc ārvalstnieki, tai skaitā Ukrainas pilsoņi (ap 60%). Cilvēki ir spiesti pārcelties, tāpēc izmanto mūsu pakalpojumus kā vienus no retajiem iespējamajiem.”

Daudziem ukraiņiem pasažieru autobuss ir vienīgā iespēja, kā nonākt Eiropā. To akcentē arī Satiksmes ministrijā. “Kamēr nav ārēju šķēršļu, kamēr Eiropas Komisija nav pieņēmusi tādu lēmumu, vai Krievija, Baltkrievijas pati neierobežo no mūsu puses šo, kamēr nav šķēršļu, kādēļ tas nav iespējams, ir jāļauj cilvēkiem izbraukt. Jo daudziem tā ir viena no retajām, varbūt par pēdējām iespējām,” atzīst Annija Novikova, Satiksmes ministrijas pārstāve.

Autotransporta direkcijas Starptautisko autopārvadājumu koordinācijas vadītāja Indra Gromule: “Tā ir vienīgā iespēja tiem cilvēkiem, kas ir izkļuvuši no Ukrainas pa šiem saucamajiem humanitārajiem koridoriem gan Baltkrievijas, gan Krievijas virzieniem. Pagājušonedēļ analizējot - autobusā 66% procenti pasažieru ir tieši Ukrainas valstspiederīgie.”

Savukārt tā kā mīkstinājušies pandēmijas ierobežojumi, uz Baltkrieviju un Krieviju vēlas doties arī Latvijas iedzīvotāji. “Tieši pierobežā cilvēki vēlas pārvietoties, doties uz ģimeņu kapavietām. Pierobežā radinieki dzīvo. Tas notiek tādos sadzīves apstākļos,” saka Indra Gromule, Autotransporta direkcijas Starptautisko autopārvadājumu koordinācijas vadītāja.

Pasažieru autobuss šonedēļ atsāk kursēt no Daugavpils uz Minsku un pretējā virzienā. To veic Baltkrievijas valsts uzņēmums “Minsktrans”. Tikmēr vietējais komercpārvadātājs pašvaldības SIA “Daugavpils autobusu parks” reisus uz Baltkrievijas pierobežas pilsētu Braslavu vēl nesteidzas atjaunot. “Tagad cilvēki aktivizējas, zvana vairāk un jautā - kad jūs plānojat atjaunot maršrutu Daugavpils-Braslava? Mēs domājam par to, bet parādījās jauni pasaulē, Eiropā apstākļi, kas nedod pārliecību to atjaunot tieši pašlaik,” saka Artjoms Vengrevičs, PSIA “Daugavpils autobusu parks” komercdirektors.

Krievijas un Baltkrievijas uzņēmumi - starptautisko pārvadājumu veicēji - sankcijās nav iekļauti. Arī starpvalstu nolīgumu par šādiem pārvadājumiem joprojām ir spēkā, skaidro Autotransporta direkcijā. Tikmēr Valsts robežsardzē ReTV apstiprina, ka slodze robežpunktos ir pieaugusi, bet pasažieru dokumentu pārbaude norit ierastajā kārtībā. Pārvadātāji novērojuši, ka robežkontroles procedūras var aizņemt līdz pat astoņām stundām.


Foto: Freepik