Vecāki viedierīces bieži izmanto kā “aukles”

Mūsdienās dažādas viedierīces ļoti bieži kļūst par bērnu aukli vai pat vienu no labākajiem draugiem. Tāpēc vecākiem ir būtiski izprast, kad šīs ierīces ir ieguvums bērna attīstībā, bet kad tās jau rada riskus bērna drošībai. Šiem jautājumiem uzmanību aicina pievērst Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI). 

Patērējot saturu kādā viedierīcē, bērnam zūd laika izjūta. Izvēlētā multfilma vai spēlīte var būt kā mierinājums vai emociju slāpētājs. Tajā pašā laikā – kāds cits bērns, viedierīci izmantojot jēgpilni, savu attīstību var tikai veicināt. VBTAI Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktora vietniece Anda Sauļūna: “Tur var atrast ārkārtīgi daudz materiālus, izmantot ļoti daudz iespējas, lai pilnveidotu talantus, meklētu līdzīgi domājošos. Bet tas nekad nedrīkst būt vienīgais elements, kas aiztāj šo pietiekami dzīvo vidi.”

VBTAI šodien aizvadīja diskusiju par bērnību digitālajā laikmetā. Tās laikā eksperti meklēja atbildes, kad viedierīces sekmē bērna attīstību, bet kad tās labāk atstāt plauktā. Kā ReTV norādīja VBTAI, lai mūsdienu bērni viedierīces izmantotu jēgpilni, vecākiem ir svarīgi sekot līdzi, kādu tieši saturu bērni pastērē savā telefonā vai planšetē. 

Sauļūna: “Tieši tpat, kā mēs neatstājam bērnus uz ielas vienas pašus, tieši tā pat šajā izpētes procesā vecākiem nekad un nekādos apstākļos nevajadzētu atstāt bērnus vienus pašus. Bieži mēs dzirdam no vecākiem, ka bērni jau daudz labāk pārzina nekā mēs. Bet patiesībā vecākiem ir ārkārtīgi liela loma, jo tad, kad viņi iegūst informāciju par šīm vecāku kontrolēm, kas palīdz ierobežot apjomu, ko bērns skatās, gan arī saliek šos laika limitus, lai bērns neieslīgst pārlieku ilgi šajā digitālajā pasaulē, tajā brīdī viņi var justies drošāk.”

VBTAI min, ka ir grūti noteikt konkrētu vecumu, kad viedierīces sākt ieviest bērna ikdienā. Arī pētījumi par to ietekmi uz pašiem mazākajiem ir ļoti atšķirīgi. Galvenokārt šis lēmums jāpieņem pašiem vecākiem, izvērtējot bērna spējas un vajadzības.