Mājražotāji šogad sola cenas necelt

Līdz ar pirmo Adventi mājražotājiem sācies šī gada darbīgākais posms. Neraugoties uz grūtībām, ko sagādā ražošanas izmaksu cenu kāpums un pircēju ierobežotā maksātspēja, mazie uzņēmēji sola vismaz šajā gadā cenas necelt. Vairāki ReTV uzrunātie mājražotāji saredzot iepēju paplašināties.

Ziemassvētku gaidīšanas laikā savus piedāvājumus svētku tirdziņos izrāda mājražotāji, kam tas ir lielākais darba un arī peļņas laiks. Ģimenes uzņēmums “Spiiid Botanics” no Siguldas uz Jelgavu atvedis lampiņas, kurās saglabāti augi no Siguldas apkaimes. Uzņēmums darbu sācis pirms trīs gadiem. Viena no veiksmes atslēgām, lai pārdzīvotu kovida laiku un energoresursu būtisko lēcienu, esot konkurences trūkums šajā nišā un spēja pielāgot produktu dažādām vajadzībām. Pašreiz vēl esot mājražotāju statusā, bet jau drīzumā kļūšot par sabiedrību ar ierobežotu atbildību. “Mēs meģināsim paplašināties, pieņemt arī kādus algotus darbiniekus. Plānā ir arī taisīt cehu. Vēl cenšamies turēt turpat, bet drīz jau būs jāceļ, jo izejmateriāliem arī cenas ceļas,” saka “Spiiid Botanics” pārstāvis Jānis Oļipovs.

Par konkurences trūkumu gan nevar sūdzēties čiekuru pārstrādātāji. Santa Hovarta stāsta, ka šogad aprit desmit gadi, kopš reģistrējusies kā mājražotāja. Santa Hovarta ir skolotāja, un “čiekurņamma” esot ģimenes vaļaprieks, kas ienesot arī kādu finansiālu labumiņu. “Mēs strādājam paši. Tikai ģimenes locekļi. Mums nav darbinieku. Mans vīrs, bērni, vecāki ir iesaistīti, tad līdz ar to nav izmaksu darbiniekiem. Kas šogad ir pacēlies – tās ir cukura cenas un degviela, ja jābraukā pa tirdziņiem, bet mēs cenas neesam pacēluši un cenas mums ir ļoti draudzīgas.”

Skeptiskāk noskaņoti ir mazie pārtikas ražotāji, kam pircēji jāmēģina pārvilināt no lielveikaliem. Tomēr visi ReTV uzrunātie solīja turpināt cīnīties un iespēju robežās arī attīstīties. Uzņēmumā “Līvenhofa” maizes vietā plašā sortimentā tagad tirgo maizes kraukšķus. SIA “Līvenhofa” pārstāvis Aigars Valters: “Maize kā tāda tiek ražota, tikai mēs to pārvēršam kraukšķos. Maizi netirgojam vairāk, jo pārdevēji ir, bet ēdāju ir mazāk. Ar katru gadu ēdāju tiešām paliek mazāk. Cilvēki ir uz kaut ko citādāku tendēti.”

 Jautāti par cenu politikas un izdzīvošanas balansu, visi ReTV uzrunātie mājražotāji gan bilst, ka nekur jau neizbēgšot, bet centīšoties vismaz šogad vēl cenas nepacelt.

Mājražotāji teic, ka kopumā šis gads esot labāks, bet no kovidlaika ierobežojumiem būtiskākais ieguvums esot interneta veikali, kas nu jau ienākuši uz palikšanu.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023