40% Latvijas iedzīvotāju Ziemassvētku dāvanām plāno tērēt līdz 100 eiro

Svētku mielasts, dāvanas, rotājumi – vien daļa no Ziemassvētku izdevumu pozīcijām, kas iedzīvotājiem liek plānot un ikdienas budžetā atrast papildus līdzekļus to iegādei. Piemēram, kā liecina SEB bankas nupat veiktās aptaujas dati, 40% Latvijas iedzīvotāju šogad Ziemassvētku un Jaungada dāvanām plāno tērēt līdz 100 eiro. 

Ziemassvētki būs klāt jau mazāk nekā pēc mēneša. SEB bankas veiktajā aptaujā secināts, trešdaļa iedzīvotāju jau laikus sākuši plānot svētku izdevumus un 63% dāvanu iegādei tērēs līdzīgu summu kā pērn, bet 21% mazāk. Arī ReTV uzrunātie iedzīvotāji atzīst, ka pārdomā, cik šogad tērēt naudu dāvanām. “Man liekas šogad bišķiņ mazāk. Jo mums tur mainās paradumi. Citus gadus lielā ģimenes pulkā svinam, katram dāvanas kaut kādas dāvinām, bet šogad izlozējam, lai tur sanāk interesantāk. Man liekas, līdz kaut kādiem 300 eiro par dāvanām varētu būt, ka sanāks,” saka ogrēnietis Matīss.

SEB bankas veiktā aptauja liecina, ka virs 150 eiro dāvanu iegādei plāno novirzīt lielākoties gados jaunāki Latvijas iedzīvotāji. Savukārt naudu svētku davanām savlaicīgi krāj tikai katrs trešais aptaujātais. SEB bankas Privātpersonu segmenta vadītāja Elza Rudzīte: “Tikai trešdaļa no klientiem laicīgi domā par šīm dāvanām. Un aiz laicīgi domāt ir divi tādi aspekti. Viens aspekts ir, ka krāt, iekrāt naudu laicīgi, lai dāvanas paspētu sarūpēt. Tad var sarūpēt tādu lielāku, pārdomātāku dāvanu. Otrs aspekts ir arī par to, vai tu to sāc darīt laicīgi. Tīri no tādu dāvanu iegādes, vai tu atstāj uz pēdējo laiku. Un, protams, ka mēs redzam, ka tomēr lielākā daļa no klientiem atstāj uz pēdējo brīdi šīs dāvanas, tad ir atvaļinājums, vai tieši gaida kādus atlaižu periodus un tamlīdzīgi.”

Lai svētku izdevumi nebūtu pēkšņi un pārlieku lieli, SEB bankas pārstāve Elza Rudzīte dalās ar padomiem, kā sagatavoties svētkiem savlaicīgi. Rudzīte: “Atliekot no šī budžeta kaut kādu noteiktus naudas līdzekļus, ko tu vēlies veltīt dāvanu iegādei. Tas arī ir, protams, veids, kā mēs varam gatavoties, lai šie izdevumi nepārsteidz nesagatavotus. Tā kā laicīgi, jā. Atliec, nezinu, 10, 30 eiro, kāda kuram ir tā rocība, laicīgi jau sakrāj.”

Arī Lietuvā un Igaunijā ap 20% iedzīvotāju svētku dāvanām plāno tērēt 50 līdz 100 eiro un arī kaimiņvalstīs daudzi par savlaicīgu naudas krāšanu dāvānām nedomājot. 


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023 | Foto: Freepik; ilustratīvs