Uzņēmējus uztrauc dīkstāves pabalsta saņemšanas kritēriji

Ar mērķi sniegt atbalstu Covid - 19 ierobežojošo pasākumu ietekmētajiem uzņēmumiem Ministru kabineta sēdē apstiprināti trīs atbalsta instrumenti, tajā skaitā dīkstāves pabalsti no 330 līdz 1000 eiro. Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kamera pieņemto atbalstu vērtē pozitīvi, taču nav skaidrības, vai to varēs saņemt visi krīzes skartie uzņēmumi, ņemot vērā steigā pieņemtos atbalsta kritērijus. 

Uzņēmumiem, kurus skārusi ārkārtējā situācija atbalsts pieejams no 6.novembra līdz šī gada beigām. Pieejami trīs atbalsta instrumenti – nodarbināto algu subsīdijas, dīkstāves pabalsts esošajiem darbiniekiem un subsīdijas uzņēmuma apgrozāmajiem līdzekļiem. Aplēses rāda, ka dīkstāves atbalstam varētu kvalificēties aptuveni 134 tūkst. darbinieku, kuru pabalsta izmaksai novirzīti 65 milj. eiro. Algas subsīdijām pieejami ap 20milj. eiro.  

Kā skaidro ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV), tad izstrādātais atbalsta mehānisms vēl jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju. Ministrs cer, ka tas izdosies ātri un pabalstu izmaksa varētu sākties jau decembra desmitajos datumos. 

Atbalsts būs pieejams uzņēmumiem, kuriem 20%  kritums vērojams pret vidējo augusta, septembra un oktobra apgrozījumu. Liela daļa aptaujāto uzņēmēju norāda, ka atbalstam pieteiksies, jo citādāk pastāvēt Covid – 19 laikā ir praktiski neiespējami. 

Anastasija, kura ir kāda manikīra salona vadītāja telefona sarunā atklāj: “Pašreiz esmu palikusi bez darba un kaut kā ir jāizdzīvo, es noteikti pieteikšos dīkstāves atbalstam. Kā tad savādāk? Tagad jau nedrīkst strādāt vispār, ko tad darīt? Kur tad tik ātri atrast citu darbu un nopelnīt to naudu?''

Tikmēr aptaujātie uzņēmēji norāda, ka dara visu, lai darbiniekos saglabātu sirdsmieru par nākotni, SIA ''Tiamo grupa'' mārketinga vadītājs Toms Zukulis apstiprina, ka darbinieki iespēju robežās netiek atlaisti, bet sūtīti dīkstāvē. “Tā ir arī drošības sajūta darbiniekam, ka pēc situācijas normalizēšanās būs darba vieta, kur atgriezties'', tā Zukulis.

Katrīna Zariņa, LTRK valdes locekle telefonintervijā pauž pārdomas, ka izstrādātais atbalsts ir vērtējams pozitīvi, taču pārdomas raisa fakts, vai steigā pieņemtie kritēriji ļaus atbalstu saņemt visiem tiem komersantiem, kuriem tas patiešām ir nepieciešams. Viņa arī piebilst, ka: ''Ekonomikas lejupslīde un problemātika uzņēmumos nebeigsies pēc mēneša vai diviem. Līdz ar to jau šobrīd ir aktīvi jāstrādā pie ilgtermiņa instrumentiem.'' 

Par labu esam tiek atzītas  arī izmaiņas likumā, kas no šā gada 16.novembra līdz 2021.gada 30.jūnijam cilvēkiem, kuriem izsniegta darba nespējas lapa B, saistībā ar Covid – 19 saslimstību vai atrašanos karantīnā, valsts apmaksāts pabalsts tiek izmaksāts jau no darba nespējas pirmās dienas. Tas noteikti atvieglos uzņēmumu finansiālo slogu.