Ukraiņi Ventspilī stāda saulespuķes

Ventspilī dzīvojošie ukraiņi kā pateicību un ar cerību pilsētā ir iestādījuši ap trīs simtiem saulespuķu. Šķirne izvēlēta īpaša. Tās nosaukums “Gigant”. Ziedi augšot īpaši gari , varot sasniegt pat 3,5 metru augumu. Vai tas izdosies Latvijas zemē - to varēs novērtēt vien augustā.  

Saulespuķu lauki ir viens no Ukrainas simboliem, tāpēc šopavasar Latvijas iedzīvotāji tika aicināti savu attieksmi pret notikumiem Ukrainā paust, audzējot saulespuķes. Ventspilnieku Inetas Tamanes un Didža Ošenieka siltumnīcās līdz pat šai nedēļai auga saulespuķu stādi, kurus kopīgā talkā ar ukraiņu kara bēgļiem izstādīja Ventspils briežu dārzā.

Šogad daudzu valstu dārzkopji pievienojās akcijai: Saulespuķes vienotai Eiropai kopā ar Ukrainu.

Ukraiņi uzskata, ka saulespuķes ir gaismas, dzīvības un miera simbols. “Mums ir daudzi reģioni, kur stāda tikai saulespuķes. Audzē tās, ražo saulespuķu eļļu, sēkliņas pārdod. Tā tiešām ir, kad iebrauc laukā ar ziedošām saulespuķēm, sejā visiem ir smaids. Tas tiešām ir skaisti. Un tas ir Ukrainas simbols: prieks un saule,” saka ukrainiete no Ivanofrankivskas Irina.

Didzis Ošenieks, kas pēc profesijas ir dārznieks gan ir nedaudz nobažījies par to, kā saulespuķēs augs Latvijas zemē: “Ja mēs paskatāmies, kas viņām patīk, tad tā ir Ukrainas zeme, tā ir ļoti bagāta melnzeme - “čornozjom”. Mums tādas Latvijā nav. Mums ir velēnu - karbonāta, velēnu podzolētās un apakšā - dolomīts.”

Saulespuķēm ir daudz šķirņu. Tās var audzēt puķu podos vai uz balkona. Ukrainā īpašu nozīmi saulespuķes izpelnījās, brīdī, kad valsts atteicas no kodolieročiem un bijušajās raķešu bāzēs civiliedzīvotāji simboliski sastādīja saulespuķes.

Saulespuķu koši dzeltenie ziedi rada ne tikai estētisku efektu, bet arī spēj attīrīt gaisu no toksīniem un indīgām vielām, tāpēc pēc katastrofām, kas radījušas piesārņojumu, šādās apkārtnēs sēj saulespuķes, tās ar savu sakņu sistēmu attīra arī piesārņotu grunti.


Foto: Freepik