Jūra – dzīvības šūpulis. Lietuvas Jūras muzejs.

Ja viesojaties Lietuvā, Klaipēdā vai Kuršu kāpās, noteikti dodieties sasveicināties ar delfīniem, roņiem, pingvīniem un citiem jūras iemītniekiem. Vēsturiskajā Nērijas fortā esošais Lietuvas Jūras muzejs, akvārijs ar ekspozīcijām par kuģniecības vēsturi – komplekss, kas ļauj iepazīt jūras dabu un vēsturi, – kā arī blakus esošais delfinārijs aicina iepazīt noslēpumaino ūdens pasauli.

Katru gadu šeit viesojas vairāk nekā pusmiljons apmeklētāju no Lietuvas un ārvalstīm. Patīkami, ka viesi no Latvijas veido pat 40% no ārvalstu tūristiem. Tas Lietuvas Jūras muzejam liek būt mūsdienīgam un dinamiskam, strādāt ar progresīvām metodēm un censties panākt harmoniju starp cilvēku un dabu, veidojot kompleksas ekspozīcijas.

Šoreiz iepazīstināsim ar ekspozīciju “Jūra – dzīvības šūpulis”!


Ekspozīcija “Jūra – dzīvības šūpulis” 

Uz Zemes mājo miljoniem dažādu augu un dzīvnieku. Cilvēks gadsimtiem ilgi ir mēģinājis rast atbildi uz jautājumu, no kurienes tie visi ir radušies. Saule un planētas, tostarp Zeme, visdrīzāk, ir veidojušās no putekļu un atlūzu krājumiem pirms 10 miljardiem gadu. Sākotnēji Zeme ir bijusi ļoti karsta, to klājuši biezi, blīvi tvaiki. Zemei atdziestot, ūdens tvaiki kondensējās, un sākās lietus. Simtiem miljonu gadu laikā nokrišņu daudzums bija tik liels, ka izveidojās pasaules okeāni. Kad radās pirmatnējā šūna, tā atrada barību tieši ūdenī.

Dzīvība uz Zemes ir pārsteidzoši daudzveidīga. Katram augam un dzīvniekam ir sava dabiskā dzīvotne. 1859. gadā angļu dabaszinātnieks Čārlzs Darvins izstrādāja evolūcijas teoriju. Viņš izvirzīja domu, ka miljoniem gadu laikā augu un dzīvnieku sugas ir attīstījušās, pielāgojoties videi. Labāk pielāgojušies dzīvnieki un augi izdzīvoja un attīstījās, bet citi izmira vai iemitinājās jaunās dzīvotnēs. Darvins uzskatīja, ka tā pamazām radās miljoniem dažādu augu un dzīvnieku sugu.

Visā Zemes vēsturē salīdzinoši īsā laika posmā ir iznīkušas daudzas sugas. Lielākā masveida izmiršana bija perma un triasa perioda krīze, kas notika aptuveni pirms 245 miljoniem gadu. Aptuveni pirms 65 miljoniem gadu krīta periodā izmira dinozauri. Neviens nezina, kas izraisīja šos notikumus. Daži zinātnieki uzskata, ka izmiršana krīta periodā notika pēc klimata pārmaiņām, ko, iespējams, izraisīja nokritis meteorīts.

Ekspozīcijās “Jūra – dzīvības šūpulis” un “Dzīvības attīstība jūrā” var apskatīt, kā attīstījusies dzīvība jūrā, kādi organismi un to formas ir sastopamas dabā. Ekspozīcijas mērķis ir parādīt pēc iespējas vairāk jūras dzīvības formu un sugu, tāpēc šeit jūs varēsiet apskatīt arī atlējumus, mulāžas un izbāzeņus.


Vairāk informācijas: www.muziejus.lt

Rakstu sagatavoja Lietuvas Jūras muzejs