Tūrisma nozarei nepieciešams atbalsts

Ja Kurzemes pusē vasara tūrisma ziņā bija viena no labākajām pēdējo gadu laikā, tad šobrīd, tuvojoties jau ierasti mazāk aktīvajai rudens sezonai, vairāki uzņēmumi domā par dažādiem veidiem, kā turpināt savu darbību, cerot arī uz Ekonomikas ministrijas atbalstu. Viens no sāpīgajiem punktiem, ko uzsver komersanti, ir mainīgie epidemioloģiskie noteikumi, kurus, viņuprāt, vajadzētu sabalansēt ar ekonomisko faktoru.

Tūrisma aģentūra “Dream Tours” Liepājā jau septiņus gadus piedāvā dažādus tūrisma pakalpojumus. Tās pašreizējā situācija diži neatšķiras no citu šāda veida uzņēmumu pieredzes – ja pagājušais gads liecināja, ka komersants auga, klientu palika aizvien vairāk, tad pēdējos septiņus mēnešus aģentūra cenšas izdzīvot bez klientiem.

Nataļja Filatova, tūrisma aģentūras “Dream Tours” valdes locekle: “Mēs vienkārši izdzīvojam pašlaik. Mēs saprotam, ka mums šo laiku jaizdzīvo līdz pavasarim. Varbūt tur kaut kas mainīsies. Bet diemžēl esam ļoti atkarīgi no valdības lēmumiem, kas tika un tiek pieņemti ļoti pēkšņi, un mūsu biznesā vajag kaut ko plānot.”

Līdzīgs viedoklis ir arī Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidentam Jānim Naglim, kurš norāda uz nozares specifiku – 30% ienākumu nāk no vietējā tūrisma, savukārt 70% no ārvalstu iebraucējiem. Ņemot vērā, ka ir noteikta pašizolācijas prasība, ierodoties no Covid-19 skartākajām zonām, tūrisma uzņēmumu izdzīvošanas iespēja laikā no 15. septembra līdz nākamajai vasaras sezonai esot apdraudēta.

Tāpat asociācija ar pašvaldībām un Ekonomikas ministriju risina vairākus citus atbalsta mehānismu modeļus, piemēram, nekustamā īpašuma atlaides vietvarās ziemas periodā vai arī veidu, kā atlikt iespējamās soda naudas vai īres izmaksas. Kā stāsta Ekonomikas ministrija – šobrīd nekādas šāda veida atbalsta programmas, kur uzņēmumiem pieteikties, vēl neesot izveidotas. Par to nepieciešamību valdībai tiks ziņots tuvākajā laikā. 

Gan Ekonomikas ministrija, gan uzņēmumi atzīst – ļoti lielu lomu uzņēmējdarbības attīstībā Covid-19 laikā spēlē tieši noteiktie ierobežojumi. Veselības ministrija norāda, ka kopā ar citām ministrijām sekos līdzi epidemioloģiskajai situācijai un domās par veidiem, kā salāgot ekonomisko un veselības faktoru, taču tas esot valdības uzdevums.