Tomātu raža solās būt par 20 procentiem mazāka

Saules skubināti siltumnīcās aktīvi nogatavojas ēdāju tik iecienītie tomāti. Diemžēl pārlieku lielais karstums būs ietekmējis gaidāmo tomātu ražu. Ilggadējie audzētāji spriež, ka šogad tā būs par divdesmit procentiem mazāka, nekā pērn.

506 tomātu šķirnes un aptuveni tikpat stādu glītās rindās slejas līdz pat siltumnīcas griestiem. Laucienes pagasta ilggadējais kolekcionārs Valdis Pūliņš vērtē, ka pirmo īsteno šīs sezonas ražu ievāks pēc divām nedēļām. Prognozes liecina, ka tā būs mazāka, nekā pērn, jo svelmainais laiks ietekmē ziedu apputeksnēšanos, tāpat stādam grūti uzņemt nepieciešamās barības vielas. “Līdz ar to veidojās galotņu puve, ja neuzņem kalciju daudz. Lai veicinātu kalciju uzņemšanu, var pielikt borskābi klāt. Tas bors bišķiņ pastiprina to kalcija iedarbību, bet borskābi pie mums tā grūti ir dabūt. Man vienkārši bija no arhīviem. Te kādreiz E-bay pirkts, no lietuviešiem dabūts.”

Laidzes pagasta “Indrānu” siltumnīcās pirmie augļi ievākti jau mēnesi iepriekš. Saimniece Elita teic, ka sausā un karstā laika ietekmē tomātu stādi šovasar cītīgāk jālaista, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem. “Sadeg ziedi un nobirst, un, jo lielāka siltumnīca, jo tai labāka vēdināšana ir. Līdz ar to tas tā neietekmē. Mazajās siltumnīcās tas ir aktuāli,” pauž Elita Erdmane, piemājas saimniecības “Indrāni” saimniece.

Šī brīža laika prognoze sola, ka tuvākajās dienās Ziemeļkurzemē iestāsies mērenāka gaisa temperatūra. Audzētāji cer, ka tas varētu līdzēt daļu ražas saglābt. “Es arī atstāju visus negalotņu. Atstāju arī vairākus dzinumus uz viena krūma. Un kaut kur parādās tie jaunie ziedi. Tad vismaz…, ja nebūs te apakšā, tad vismaz būs augšā,” stāsta Valdis Pūliņš.

Kolekcionārs teic, ka šīs vasaras svelme labvēlīgi ietekmējusi jau gadu desmitus tik labi zināmo šķirni “Vērša sirds”. Tāpat padevušās arī modernās šķirnes, kuru nogatavojušies augļi iekrāsojas tumši violetā un pat zilā tonī.

Par izcilu tomātu gadu audzētāji sauc 2017., kad augļi aizmetušies mērenākos grādos, bet karstā svelme palīdzējusi tos tikai nogatavināt. Katru gadu tomātu sezona vidēji ilgst līdz pat rudens sākumam, taču šogad, ja karstums saglabāsies, pēdējo ražu var nākties ievākt jau augusta vidū.