Suņu sportā sacenšas arī saimnieki

Tiek uzskatīts, ka suņa un cilvēka draudzības pamatā ir pilnīga uzticēšanās un savstarpēja sapratne. To apliecināja arī adžiliti suņu sacensības Ventspils novada Piltenē. Par Ventspils kausu cīnījās gan profesionāli sportisti, gan iesācēji no Latvijas un Lietuvas.  

Adžiliti ir suņu sporta veids, kurā suns, klausot saimnieku, pārvar dažādus šķēršļus noteiktā trasē. Sunim tā ir kā spēle un rotaļa kopā ar saimnieku. Galvenais uzdevums ir pārvarēt šķēršļus trasē nekļūdoties un ātrāk par konkurentiem. Saimnieks savu suni drīkst kontrolēt tikai ar balss un žestu palīdzību. Cienastu lietošana ir aizliegta.

Piltenē par Ventspils kausu cīnījās gan profesionāli sportisti, gan iesācēji no Latvijas un Lietuvas. “Nodarbojos es jau samērā sen. Šogad, manuprāt, būs 15 gadi. Sākumā par adžiliti neko nezināju. Mans pirmais suns bija Rodēzijas ridžbeks. Ar viņu atnācu uz laukumu pie trenera, lai vienkārši iemācītu suni klausīt. Kad treneris redzēja, cik aktīvs ir mans suns, viņš ieteica nodarboties ar adžiliti,” saka sacensību dalībniece Natālija Loginova.

“Man īsti nebija variantu. Vecāki ir suņu apmacības treneri, un es izaugu suņu dresēšanas laukumā. Ar adžiliti es nodarbojos no septiņu gadu vecuma. Ar šo suni skrienu septiņus gadus. Viņa piedalījās pasaules čempionātos. Arī šogad brauks. Es esmu arī vetārsts. To macījos, lai varētu pamatā ar saviem suņiem kaut ko darīt,” saka sacensību dalībniece Jekaterina Akimova.

Pirms starta suņu īpašniekiem tiek dotas piecas līdz desmit minūtes, lai iesildītos un iepazītos ar trasi. Šajā laikā viņiem ir jānovērtē trase un jāizvēlas labākā stratēģija.

Dažiem dalībniekiem tieši šajās sacensībās izdevās pirmo reizi kāpt uz goda pjedestāla. “Es skrienu ”Open”. Prinicipā ar suni ļoti daudz visur piedalījāmies, bet šodien pirmo reizi mēs dabūjām trešo vietu. Tas ir liels prieks un ļoti negaidīti,” saka sacensību dalībniece Tatjana Šaboha.

Mēs sākām trenēties pavisam nesen. Īsti esam tikai iesācēji. Esmu ļoti gandarīta, ka izdevās šodien iegūt otro vietu,” pauž sacensību dalībniece Gabriella Mišeikite.

Suni var sākt apmācīt jau kucēna vecumā. Izpildīt komandas var iemācīt arī pieaugušu suni, taču tas no saimnieka prasīs daudz vairāk laika, lielāku pacietību un izturību. 

“Tiešām tas ir sports. Bet viņš ir labs ar to, ka tev nav jābūt pasaules līmeņa profesionālam atlētam, lai ar to nodarbotos. Ar to var nodarboties no bērnu kājas līdz pat sirmam vecumam. Galvenais, lai cilvēks ir pietiekami aktīvs, viņam ir puslīdz viss kārtībā ar veselību. Respektīvi, viņš var paskriet. Nu kaut vai 100, 200 metrus noskriet,” saka sacensību organizatore Raminta Zilinskaite.

Sacensības vērtēja tiesnesis no Somijas Anders Virtanens. Daudzi sportisti atzinās, ka uz Ventspils kausu ieradušies, lai pirms pasaules čempiontāta trenētos un gūtu pieredzi Andersa izveidotajās trasēs, jo viņš būs viens no tiesnešiem pasaules čempionātā, kas šī gada oktobrī norisināsies Čehijā. 

Sacensību tiesnesis Anders Virtanens: “Tas ir liels gods būt šajās sacensībās kā tiesnesim. Jo šī ir pirmā reize, kad es tiesāju Latvijā. Esmu iepriekš vienu reizi bijis Latvijā, bet tiesāju pirmo reizi. Pirms tam esmu tiesājis gan Lietuvā, gan Igaunijā. Ļoti jauki būt šeit, un laiks arī ir lielisks.”

Neskatoties uz to, ka ar šo sporta veidu var nodarboties jebkurš suns – neatkarīgi no šķirnes –, tomēr dažu šķirņu pārstāvji tiek uzskatīti par piemērotākiem. Piemēram, borderkolliji, Austrālijas aitu suņi, beļģu aitu suņi, šeltiji. Taču galvenais kritērijs tik un tā paliek suņa spēja un vēlme izpildīt sava saimnieka pavēles.