Satiksmes negadījums? Ej nu pierādi, ka neesi ēzelis!

Satiksmes negadījums ir nepatīkama lieta pat tad, ja visi dzīvi un veseli, bet automobilis būs dzīvotājs pēc neliela remonta. Vispirms jau tas ir pamatīgs emocionāls trieciens. Daudzi autobraucēji pēc iekļūšanas sadursmē ilgāku laiku ir pārlieku tramīgi un nepārliecināti uz ceļa. Citi kādu laiku pat nesēžas pie stūres, bet emocionāli vārgākie atsakās no auto vadīšanas uz visiem laikiem.

Taču stress un emocijas nav vienīgais kaitējums, kas seko gandrīz jebkurai auto sadursmei. Lai tā būtu sadursme ar citu transporta līdzekli, motociklu, velosipēdu, meža dzīvnieku vai gājēju, vienmēr kāds ir vainīgais un kāds cits cietušais. Ir labi, ja tas ir acīm redzams fakts un policijas darbiniekiem viss ir skaidrs bez garas un mokošas izmeklēšanas. Diemžēl gadās visādi un cietušais gluži nejauši kļūst par vainīgo.

Līdzīgi pirms zināma laika sagadījās kādam Latvijā labi pazīstam cilvēkam, kuru taranēja pie stūres iesnaudusies sieviete ar prāva izmēra ģimenes universāli. Un, lai arī sieviete bija pamanījusies iebraukt pretējā joslā, kur arī izraisīja sadursmi, viņa ietiepīgi palika pie sava, ka cietušais šo situāciju pats izprovocējis. 

Juristi, advokāti, tiesas un kaudzēm izniekotu nervu šūnu, līdz taisnība uzvarēja un cietušas tika pie kompensācijas par gandrīz gadu ilgu ārstēšanos un neskaitāmām operācijām.

Šāda situācija varēja nebūt. Jau pirmajā dienā policija varēja tikt ar notiekošo skaidrībā, ja vien cietušā automobilī būtu bijis ieslēgts video reģistrators jeb ierīce, kas rūpīgi ieraksta visu, kas notiek brauciena laikā. Vēl jo vairāk, ka mūsdienās sūdzēties par piedāvājuma klāstu ir negodīgi!

Ja arvien vairāk autovadītāju izmantos šādus videoreģistratorus, tas var pozitīvi ietekmēt satiksmes noteikumu pārkāpējus un nedaudz piebremzēt viņu ceļu huligānisma tendences. Tomēr, ja katram autovadītājam, gan tam, kas brauc pretējā virzienā, gan arī tam, kas brauc aiz mums, būs videoreģistrators, uzvedības pārkāpumu ieraksti tikai pieaugs. Dažiem tas noteikti liks aizdomāties, jo šādi videoreģistratora ieraksti bieži vien tiek ielikti arī internetā.

Videoreģistrators disciplinē arī to autovadītaju, kuram tas jau ir iegādāts un atrodas automašīnā. Cilvēks, apzinoties, ka viņš atrodas kameras uzraudzībā, noteikti rīkosies samērā racionāli. Būtu taču muļķīgi pēc ceļojuma parādīt draugiem video no videoreģistratora, kurā redzams, ka neprotam pareizi vadīt auto, un kļūt par izsmiekla objektu. Videoreģistratoru ieraksti var arī palīdzēt mums uzlabot braukšanas tehniku. Dažreiz pat nezinām, ka pie stūres izdarām kādu kļūdu, tāpēc reģistrators mums to vienmēr parādīs.

Auto videoreģistratori pilda ne tikai preventīvas funkcijas, bet palīdzēs arī, nokļūstot kādā ceļu satiksmes negadījumā vai nelaimes gadījumā. Ja būsim braukuši atbilstoši ceļu satiksmes noteikumiem, mums būs pierādījums par savu nevainību. Videoieraksts palīdzēs arī sarunās ar policiju vai personu, kura negadījumā vēlas vainu uzvelt mums, un arī gadījumos, ja rodas problēmas ar apdrošinātāju, pieprasot kompensācijas izmaksu. Dažās valstīs videoreģistrators tiek izmantots kā iemesls, lai samazinātu autovadītāja apdrošināšanas prēmiju. Ar laiku šāda prakse varbūt tiks ieviesta arī pie mums.

Saksim ar to, ka video reģistratora izmantošana paredz arī zināmus pienākumus un atbildību. Viens no strīdīgākajiem jautājumiem ir personas datu aizsardzība. Tas gan skan nedaudz dīvaini, jo jebkurš no mums uz ielas var redzēt tūkstošiem automobiļu un to valsts numura zīmes. Jautājums – tad kā gan šī ikdienas ainava var ietekmēt datu aizsardzību, ja esam to uzņēmuši video ierakstā?

2018. gada 25. maijā visā Eiropas Savienībā sāka piemērot Vispārīgo datu aizsardzības regulu. Saskaņā ar to vairs nepastāv personas datu apstrādes reģistrācijas pienākums – videoreģistrators personīgajā auto vairs nav jāreģistrē Datu valsts inspekcijā, un par to nav jāmaksā valsts nodeva. Taču tas nenozīmē, ka šajā jomā vairs nepastāv nekādi ierobežojumi.

Iegūtos video mēs varam izmantot tikai un vienīgi personiskajai mājas lietošanai. Tātad varam sēdēt dīvānā pie televizora un tīksmināties par savu braucienu no rīta līdz vakaram. Teorētiski mēs to drīkstam darīt vienatnē, jo demonstrācija sievai un sievasmātei jau var tikt uzskatīta par datu publiskošanu un to aizsardzības pārkāpumu.

Tomēr ir atsevišķi gadījumi, kad šādi ieraksti var būt ne tikai noderīgi, bet arī likumīgi. Ja, piemēram, ir noticis ceļu satiksmes negadījums, videoreģistratora ierakstu būtu pieļaujams izmantot personas leģitīmo interešu aizstāvībai tiesībaizsargājošajās iestādēs – kā pierādījumu negadījuma apstākļu noskaidrošanā. Taču, ņemot vērā, ka ar videoreģistratoru filmētie materiāli var saturēt dažādus likumā aizsargātus personas datus, publiska dalīšanās ar šādiem video, piemēram, sociālajos portālos, būtu pārkāpums.

Gana izplatīts ir uzskats, ka ceļu satiksmes norišu filmēšana un iegūtā materiāla ievietošana internetā, izmantojot mobilo tālruni, atbrīvo no atbildības par likumā noteikto ierobežojumu neievērošanu, jo minētā ierīce “nav videoreģistrators”. Taču šāds pieņēmums ir aplams – ar jēdzienu “automatizētas datu ieraksta ierīces” jāsaprot jebkādas ierīces, kuras tiek izmantotas kā videokameras ceļu satiksmes fiksēšanai, – gan mobilais tālrunis, gan brilles ar iemontētu kameru, gan jebkāda cita ietaise, kura veic šādas funkcijas. To vajadzētu ņemt vērā visiem tiem, kas ceļu satiksmes negadījuma vietā un brīdī nesteidz palīgā nelaimē nonākušajiem, bet kāri ķer kadrus, kuri pēc tam kā varoņdarbs tiks publicēti sociālajos tīklos. Arī tā dēvēto “varoņu” medības ir likuma pārkāpums, par ko pienākas sods, tāpēc nevajadzētu tēlot pārsteigumu un sašutumu pēc soda kvīts saņemšanas kāda video ieraksta publicēšanas kontekstā.

Ko par to mums saka skarbais likuma vārds? Par nelikumīgām darbībām ar fiziskās personas datiem, tas ir, par jebkurām nelikumīgām darbībām ar fiziskās personas datiem, ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, sakārtošanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, izpaušanu, bloķēšanu vai dzēšanu:

*izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu fiziskajām personām no septiņdesmit līdz piecsimt septiņdesmit euro, 

*amatpersonām — sods no simt četrdesmit līdz piecsimt septiņdesmit euro, 

*juridiskajām personām — no tūkstoš četrsimt līdz vienpadsmit tūkstoš četrsimt euro, konfiscējot pārkāpuma priekšmetus un izdarīšanas rīkus vai bez konfiskācijas.

Mūsdienu video reģistrācijas iespējas ir ļoti plašas. Galvenokārt jau šādiem nolūkiem kalpo speciālas ierīces – video reģistratori. Tie pieejami gan klasiskā veidā, kur visa informācija tiek ierakstīta atmiņas kartē un gadījumā, ja neesam saglabājuši kādu mums svarīgu fragmentu, atsāk video uzkrāšanu no jauna – dzēšot iepriekšējos ierakstus.

Arvien populārākas kļūst ierīces, kuras visu iegūto informāciju ar viedierīces starpniecību translē tā dēvētajā mākoni, kur varam video ierakstiem piekļūt no jebkura telefona, datora vai planšetes. 

Lai kādu ierīci izvēlētos mēs, tā būs gana labai, lai nodrošinātu sev drošu ceļu un sirdsmieru. Jebkura no ierīcēm mums var aiztaupīt gan prāvus naudas līdzekļus, gan atbildību likuma priekšā. Taču jebkurā gadījumā jāatceras, ka katrai medaļai ir arī otra puses. Ka jebkurā situācijā mums ir ne tikai tiesības, bet arī pienākumi!