“Miljoni soļu Latvijai” – kustīgāko pašvaldību izaicinājums

Arvien biežāk sociālajos medijos cilvēki dalās ar ekrānšāviņiem, cik sakrāti soļi vai kilometri noieti. Liela daļa piedalās arī kustīgāko pašvaldību izaicinājumā “Miljoni soļu Latvijai”, kas šogad norisinās pirmo reizi. Akcijas mērķis ir veicināt cilvēkus doties pastaigās, izveidojot veselīgu konkurenci starp pašvaldībām. Piedalīties var jebkurš, savā telefonā lejupielādējot apikāciju.

Sabiedrības integrācijas fonda vadītāja Zaiga Pūce: “Un tajā brīdī, kad piesakās, tad tur parādās pašvaldību saraksts. Jo tas, ko cilvēki var darīt, viņi var izvēlēties pašvaldību, kurā viņi dzīvo, vai pašvaldību, kurā ir viņu sirds. Izvēlēties konkrēto pašvaldību. Un viss, tas arī ir pietiekami, turpmāk galvenais darbs, kas ir jādara, ir jāstaigā. Protams, līdzi ir jābūt telefonam vai viedpulkstenim, kas šos soļus ielasa. Un gala beigās mums būs tā pašvaldība, kurā būs tie aktīvākie staigātāji, kas būs tie uzvarētāji.”

Tāpat Sabiedrības integrācijas fondā uzsver, ka uzvarētāju noteiks pēc vidējo reģistrēto aktīvo soļotāju skaita. Tas nozīmē, ka nepastāv arguments jo lielāka pašvaldība, jo lielāka iespējamība uzvarēt. Kā norāda akcijas organizatore Zaiga Pūce, cilvēku atsaucība ir gana liela. Šobrīd izaicinājumā piedalās 15 000 tūkstoši cilvēku, kas kopā veikuši jau 1,6 miljardus soļu. “Un mēs redzam, ka pirmās pašvaldības, kas mums šobrīd ir, ir diezgan ciešā sacensībā. Tā kā tas pirmais trijnieks, pilnīgi noteikti var mainīties. Es varu paskatīties, kas mums šobrīd ir, pirmajā vietā šobrīd ir Bauskas pašvaldība, bet diezgan pēc tam cieši seko Sigulda, Dobele, Olaine, Ogre.”

Uzrunātie Ogres novada iedzīvotāji gan atzīst, ka nepiedalās šajā izaicinājumā, taču liela daļa zina par tādu. Pastaigās gan ejot veselības, gan labsajūtas dēļ.

Lai gan pēc uzrunāto iedzīvotāju viedokļiem un izaicinājuma dalībnieku skaita varētu šķist, ka Latvijā doties pastaigās ir gana populāri, veselības koučs Ieva Dulmane stāsta, ka ir ļoti dažādi. Taču novērojumi liecina, ka cilvēki ziemā pastaigās dodas mazāk. Viņa gan uzsver, nav jānoiet katru dienu 10 000 soļu, pietiek jau ar dažiem, lai gūtu ieguvumus veselībai. “Principā tie 10 000 īstenībā ir tāds simbolisks cipars. Nav tā, ka 9 000 neder un 7 000 nav vērts. Patiesībā tādi ieguvumi veselībai faktiski sākas jau virs 4 000. Un ap 7 000 skaitās jau tāds īstenībā ļoti labs optimālais variants. Bet jo vairāk, jo faktsiski labāk, protams tādās saprāta robežās.”

Kā galvenos ieguvumus staigājot eksperte min kustīgumu, garīgās veselības uzlabošanu un daudzu slimību rašanās risku samazināšanu.



Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".

#SIF_MAF2023